Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Quoted post

Popescu Daniela

#133 Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 09:33

#127: - Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Nu are sens sa recurgem la jigniri pentru ca nu e cazul si iti sugerez sa nu o faci in continuare pentru ca asa cum nu imi permit sa vorbesc asa cu tine si iti acord prezumtia de om inteligent si respectuos, asa sper sa o faci si tu fata de mine indiferent daca ne cunoastem sau nu.

Eu vorbeam strict de cazul de fata: bunica s-a dus in parc cu copii. Copii s-au indepartat de bunica timp de 20 de minute sau mai mult si bunica nu si-a pus niciun semn de alarma decat dupa ce a venit fratele copilului. Ori in conditiile in care esti bunica si copii sunt mici, nu mi-i se pare normal, imi pare rau si imi sustin ideea.

Asa cum militez si pentru drepturile animalelor, asa militez si pentru drepturile copilului, stai linistit. Nu a spus nimeni ca i-am ridicat la rang de imparati si nici nu-mi doresc sa se mai intample asa ceva in viitor. Dar o oarecare responsabilitate fata de copii pe care-i aduci in viata, in acest caz nepotii, trebuie sa ai. Tu stii cati copii de varsta celor 2 copii din acest caz vad pe langa bloc, aproape de strazi singuri si nesupravegheati? Si unii parinti, vezi doamne ii "supravegheaza" de la geam. Dar stai, asta e alta problema si divagam de la subiect. Scuzele mele...

Raspunsuri

Marius

#135 Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 09:38:02

#133: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Adevarat, ne departam de subiect. Dupa cum am spus, o mai spun... Nu traim in jungla, animalele salbatice nu au ce cauta printre noi. Da, solutia frumoasa ar fi prinderea lor si tinerea in adaposturi pana mor de batranete, dar din pacate, aici in Romania, aceasta nu este nici mai mult nici mai putin decat o solutie utopica.

Ceva trebuie facut ACUM iar parerea mea sincera este ca daca acest ceva nu incepe printr-o exterminare drastica, nu putem continua nici cu o educare a stapanilor nici cu sterilizarea celor ramasi.


Musafir

#139 Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 09:45:53

#133: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Stimata d-ra, ti-ai inceput postarile aici facand referire la situatia generala, iar acum zici ca te referi strict la cazul copilului din Tei. Parerea mea e ca ar trebui putina consecventa. In ceea ce priveste celelalte comentarii, am observat ca abordezi problema dpdv al unei persoane care "observa" ceea ce se intampla in jurul ei : ai observat caini cu stapan care se imperecheaza cu maidanezi, parinti care "supravegheaza" copiii de la geam, etc. Crezi ca noi, ceilalti, nu observam aceste situatii ? Dar alea sunt exceptiile... In general situatia sta asa : copiii nu pot fi supravegheati in permanenta, adultii nici atat, iar cainii fara stapan nu au ce cauta pe strazi. Si , ca sa n-o luam de la Adam si Eva cautand vinovatii pentru situatia la care s-a ajuns, mai practic este sa analizam starea de fapt : sunt mult prea multi, salbaticiti si, din pacate , pe strazi. Deci ?