S.O.S. familia!

Quoted post

amelia

#1354 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1353

2013-08-28 09:35

#1353: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1347

ma bucur ca poate acum ajungem sa discutam cu adevarat , lasand la o parte ironiile si viata personala a fiecaruia . televiziunea nu mai e demult un mijloc de cultura dar asta nu ma impinge sa initiez petitii atata timp cat ei traiesc din asta , maselor le plac scandalurile , intr-un cuvant nu ma intereseaza initierea nici unei petitii . eu am avut si am telecomanda in mana ,iar copii mei au crescut cu cartoon network si mtv mai tarziu . calculatoare au avut in ultimul an de liceu dar asta nu i-a impiedicat sa fie copii buni , nu ma vei crede bineinteles dar chiar sunt copii model iar pe mine ca mama nimic nu ma implineste mai mult decat laudele aduse de catre profesori de -a lungul anilor. bun , sa revin . intai sa explic bine : toata familia mea suntem hetero ca sa nu fiu inteleasa gresit . dar , avand multe alte exemple in jurul meu , la un moment dat am inceput sa ma intreb ce as face eu in situatia lui x? si eu eram pana acum cativa ani foarte impotriva lor fara ca de altefl sa imi fii facut sau sa fii cunoscut pe vreunul . imi repugna ideea de om cu om sau femeie cu femeie . viata m-a purtat spre meleaguri straine pe mine si sotul meu lasandu-ne copiii in tara , in primii lor ani de facultate. aici lucrez intr-o companie unde am mai spus , am o sefa , director eexecutiv cu o fiica lesbiana . iti imaginezi consternarea mea. daca cineva mi-ar fii explicat in toate limbile , nu as fii inteles , din papucii mei nu ieseam . ca un bun crestin ce ma credeam ce trebuia sa fac ? sa fug  pentru ca aceasta companie o conducea mama unei lesbiene? nu orice inmigrant roman se bucura de un loc bun de munca , cat de bine pregatiti am fii , suntem romani si costa foarte mult timp sa ne castigam respectul si increderea afara. atunci , eu nu puteam refuza locul d munca ptr asa ceva , copiii mei nu ar fii terminat niciodata facultatile .ca imi placea sau nu , am ramas , am mers cu valul desi primii 2 ani faceam eforturi sa nu imi citeasca indignarea sefa . fata ei e un respectat medic stomatolog , s-a casatorit tot cu o fata , inca mi-e greu sa gandesc anumite lucruri . sa scurtez , la un moment dat ma framanta atat de mult situatia , ulterior am cunoscut mai multe persoane cu istorie asemanatoare sefei mele , ulterior mi- am pus intrebarea : daca intr-o zi unul din copiii mei imi va spune , sunt gay ? imi raspundeam in gandul meu , numai la modul razboinic , dezmostenire , alungare , tot ce e rau . si asta ptr ca deja copiii mei , baieti fiind , aveau iubite , asta imi permitea oarecum sa imaginez asa ceva ptr ca stiam ca pe mine asta nu ma va afecta niciodata . acum , dupa mai multi ani insa , ptr un moment m-am imaginat mama lui OVI , nu stiu asa dintr-o data si de aceea mi-am permis sa ii raspund asa . si presupunand vreun familiar imi rezerva vreo surpriza de acest gen , sunt sigura ca voi lupta si voi reactiona poate ca voi dar intr-un final cred ca dragostea ptr acel familiar , va invinge . imi cer scuze daca plictisesc sau iar ma acuzati ca deviez de la subiect . pur si simplu incerc sa ma explic .

 

Raspunsuri

Dana Captilin
Autorul acestei petitii

#1357 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1353

2013-08-28 09:55:57

#1354: amelia - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1353 

Amelia, ceva nu corespunde intre postarile tale. Pe undeva ai zis ca ai 2 copii studenti (deci acum).

Apoi ca in primii lor ani de studentie, copiii au ramas in tara, deci aici, tu fiind plecata de cel putin 2 ani (spui ca in primii 2 ani de cand esti plecata faceai eforturi sa nu-ti citeasca indignarea sefa ta pe chip). Doar daca nu ai gemeni, si/sau daca nu cumva sunt studenti la o facultate care dureaza 5 ani, pe undeva realitatea nu este cea pe care o descrii aici.

In privinta intrebarii tale, permite-mi sa-ti spun raspicat ca o mama care chiar e mama (si nu o femeie care face exercitiul imaginar c-ar fi mama) si stie mai bine ca oricine cum si-a crescut copilul, si stie ca i-a oferit echilibru, stabilitate si caldura (singurele lucruri de care are nevoie un copil sanatos), nici nu se poate gandi la o asemenea aberatie!

Iar daca totusi s-ar gandi la asta, te asigur ca primul gand n-ar fi sa caute in ea cum sa accepte anormalul copilului ei, ci sa caute in copil sa sadeasca normalitatea.

 

A.

#1358 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1353

2013-08-28 10:28:25

#1354: amelia - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1353 

 amelia, fii linistita. da, dupa cum zici nu este nevoie sa te justifici in fata noastra prin povestea vietii tale ci avem nevoie de justificari clare asupra petitiei. pe noi ne-ai pierdut cu totul cu astfel de povestiri ambigui. atata timp cat nu-ti asumi identitatea nu pot sa cred decat foarte putine lucruri din povestirile tale. cred ca inca nu ti-ai clarificat ideile.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...