Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Cami
Musafir

/ #2341

2012-07-17 13:06

Nu trebuie sa toleram furtul de inteligenta in Romania!
Multi dintre cei care au intrat si/sau terminat facultatea inainte de '89 stiu foarte bine cu cat efort se obtinea o diploma. Contrar asteptarilor, astazi cu doctoratele cumparate nu ai nici o valoare, doar daca intri in politica (ca sa-ti ajute la imagine) sau daca lucrezi in sistemul bugetar (pentru un spor in plus la salariu).
Sunt insa si persoane care au obtinut titlul de "doctor" si care il merita pe deplin, insa acestia din urma nu numai ca s-au pregatit intens, dar mai mult, au adus un aport prin lucrarile lor in domeniile stiintifice unde au realizat cercetari si care transmit la randul lor invatatura tinerilor care doresc sa-i urmeze .
Pentru acestia am tot respectul si consider ca numai ei merita titlul de DOCTOR sau de "adevarat om de stiinta".
Pentru d-nul Ponta care nu numai ca a plagiat, dar si sfideaza prin declaratiile, gesturile si comportamentul sau pe toti oamenii din aceasta tara, nu pot sa am nici un respect si atata timp cat nu renunta la pozitia de prim-ministru, nu il pot considera nici macar un intelectual veritabil, ci exact ceea ce aratat ca este: UN FALS INTELECTUAL, UN PLAGIATOR.
Si daca nu isi da demisia in numele intelectualilor din Romania, sa o faca macar pentru a demonstra tinerilor acestei tari ca poate fi pentru acestia un model de demnitate si totodata sa arate Uniunii Europene ca romanii sunt capabili sa respecte pe toti cei care muncesc si invata cinstit.