Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Dr. Constantin Ţuţuianu
Musafir

/ #113 Retragerea titlului de doctor, dar şi retragerea gradului de profesor universitar membrilor comisiei

2012-06-21 01:09

Regretabil este faptul că acest fapt extrem de grav se dezbate doar de către jurnalişti, analişti ori politruci. Dincolo de furtul acesta grobian de titlu academic, devenit banal în sistemul nostru universitar, constat că nu se incriminează mai deloc însuşi conducătorul de doctorat şi nici prea onorabila comisie doctorală. Din simpla reacţie a impostorului Ponta, rămân la convingerea că acesta nici nu poate fi autorul plagiatului,ci doar beneficiarul, pentru care nici nu s-a obosit şi nici nu ar fi fost în stare să-l făptuiască. Şi-a însuşit plagiatul cu seninătate şi mândrie, iar conducătorul şi comisia de examinare a tezei de doctorat nu a fost mai presus de candidat ca pregătire. Propun să facem demersuri pentru retragerea titlului de doctor numitului infractor, dar şi pentru retragerea gradului de profesor universitar pentru examinatori.Ar fi un început de acţiune pentru spălarea timidă a ruşinii în care se află şcoala românească de toate gradele în vremea noastră.Demersul să fie academic şi de oameni care ştiu ce înseamnă doctoratul şi fără implicarea indignaţilor, care nu pot avea şi autoritatea unei pregătiri temeinice. Am şters eu însumi textul identic de mai sus, doar pentru că omisesem a-mi pune semnătura, fiindcă nu-mi place deloc a mă pronunţa ca anonim.Dr. Constantin Ţuţuianu, Piatra Neamţ