Apel pentru Schimbare Adevărată!


Musafir

/ #1005

2012-02-01 11:39

Oare toti romanii astia, care au iesit in strada, au iesit asa de geaba???
Immm.......
Ni se tot povesteste de criza economica....
Si oare chiar nu are statul bani?
Nu prea imi vine sa cred...

Haide-ti sa facem un calcul simplu.
Cate taxe plateste un cetatean roman din salariul brut pe care il primeste.
Taxe lunare pentru fiecare angajat intre 55 si 60 % din salariul Brut (angajat + angajator).
Si inca nu ne orpim aici.
Din salariu Net....ce-a mai ramas din el, inca mai platim un alt impozit din cumparaturi de 24%....asa numitul TVA.
Daca facem un calcul simplu, ajungem la un impozit lunar pentru fiecare angajat de aproximativ 80%.
Atunci care mai este puterea de cumparare?...Va intreb pe voi?
De ce oare un roman, atunci cand intra intr-un magazin, trece peste foarte multe produse pe care si le doreste, doar cu vederea.... inghite in sec si merge mai departe?
Pe langa aceste imozite lunare se mai adauga impozitul anual pentru proprietati si nu mai punem la socoteala taxele si impozitele lunare platite de catre firme, amenzi, taxe si alte taxe pentru care nu mai stiu cum sa le denumeasca.
Eu o numesc criza finaciara a romanilor, a oamenilor de rand.
Pentru ca romanii au ajuns sa nu isi permita lucrurile cele mai elemetare, cum ar fi un adapost si o hrana decenta.
S-a ajuns sa se faca economie la hrana, igiena, si incalzire.
Este trist sa ajungi sa nu iti mai permiti cele mai elementare lucruri.
Daca s-ar ridica salariu minim pe economie, s-ar rezolva foarte multe aspecte.
Calculati si voi romanilor si treziti-va!
Un salariu minim pe economie NET de 800 de Euro/luna , este un salariu minim decent.
S-ar ajunge la un salariu normal oferit pe vremea lui Ceausescu.
Pe vremea lui Ceausescu erau salarii de 2000, 3000 Lei.
Acum salariile sunt tot in Lei, doar ca de 5 ori mai mici, iar preturile sunt mult mai mari, decat pe vremea lui Ceausescu.

Care sunt schimbarile in bine? Eu vad doar schimbari in rau.
In 1989, Romania nu mai avea niciun fel de datorie catre statele externe.
Acum care sunt datoriile si pe ce perioada?
Ce patrimoniu avea atunci statul si ce patrimoniu mai are acum?
Ce industrie avea atunci statul, si ce industrie mai are acum?
Creditele = Inrobire. Si daca sunt bani, lasa ca ne mai prinde bine inca un credit.
Tara se duce de rapa, si noi privim.... si oare nu putem face nimic????
Un profesor prin mana caruia trec sute si mii de copii, un doctor care te opereaza pe creier sau cine stie ce interventii mai face, iar in acel moment el se gandeste la ziua scadenta la banca, sau cine stie ce probleme finaciare mai are pe acasa. Este doar un mic exemplu.
Un functionar public care reprezinta tara si interesele tuturor cetatenilor, un pensionar care este a muncincit pentru bunastarea tarii timp de 40 - 50 de ani si sa nu mai vorbim de indemnizatia proaspetelor mamici ?!Ce start mai are copilul ala in viata???
Alocatie copil de 40lei/luna.
Nu mai vorbesc de familiile care au un venit lunar de 500 lei. Intretinre? Mancare? Copii? Oare ei la ce mai renunta?
Este trist, dar adevarat.
Sper ca acest mesaj, sa va puna un pic pe gandit.
Si haide-ti sa facem ceva concret.