Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli


Musafir

/ #96

2012-01-26 15:00

A propos de subiect, vreau sa va spun ce se va intampla in scoala fiicei mele si in alte cateva pe care le stiu din discutiile cu colegii de serviciu: din lipsa de spatiu (clase) va trebui sa se organizeze cursuri dupa-masa. Atunci clasele care vor avea cursuri dimineata, nu vor mai putea tine semiinternatul, la fel, cele care vor avea cursurile dupa-masa. Unde mai pui ca e foarte obositor sa ai cursuri de la ora 12-13 incolo, mai ales iarna cand la 16 nu mai ai lumina naturala si trebuie sa le tii la lumina artificiala. O stiu pe propria piele, pentru ca la randul meu, am avut ore in clasele 6-a si a 7-a dupa masa. Din acel moment am acumulat obosela care se recupera foarte greu.
Deci, vor fi sacrificati copii din clasa 0, care nu vor mai putea sa doarma la scola, pentru ca nu exista dotarile corespunzatoare, si vor fi sacrificate inca alte 2 clase (vezi ce scriam mai sus).
Apoi, fiica mea a facut la gradinita grupa pregatitoare, grupa din care a trebuit sa plece cu cunostinte privind cifrele (scriere si recunoastere), majusculele (recunoastere), a facut limba engleza, cunostinte despre mediu (plante, animale fenomene din natura). Eu cred ca este destul, nu vad ce li se poate cere mai mult la nivel de scoala unor copii care inca trebuie sa se mai si joace, si, de fapt, ponderea jocului este mai importanta.
Deci, de ce nu este bine sa se faca grupa pregatitoare la gradinita, asa cum este si acum si trebuie sa sacrificam, de fapt, mai multe categorii de varsta de copii?
S-au gandit cei de la minister la aceste aspecte? tare mi-as dori sa imi si raspunda cineva, de preferinta din cei cu putere de decizie din minister, la cele semnalate!!!
Alexandra