Tratamente pentru hepatita C astazi, nu maine!

Cornel Iorga

/ #499 Costuri

2017-06-19 17:14

 Buna ziua, eu am fost in Egipt ( acum 2 luni și jumătate)și am cumpărat de acolo tratamentul pentru hepatita C. Costurile au fost următoarele: bilet de avion dus-intors prin Istanbul ( nu exista zbor direct din București) 450 Euro. Cazare 4 zile în Cairo 240 Euro. Consultație , analize și rețetă ( nu da nimeni fără rețetă in Egipt decât dacă vrei să cumperi ceva de care nu ești sigur ) 559 Euro. Iar medicamentele pentru 12 săptămâni au fost 1100 Euro ( ledipasvir/Sofosbuvir) . Cu totul am ajuns undeva la 3000 de Euro dar am avut și câteva peripeții cu taximetriștii și cu primul medic la care am fost. Aaa, am uitat sa va spun că viza este 20 de dolari de obține ușor din aeroport completând un formular.

Cam asta este treaba cu Egiptul și cu medicamentele de hepatita. Aici în țară mai am de făcut analizele după 3 luni de la începerea tratamentului și încă un set complet la 6 luni de la începerea lui. Până acum am cheltuit în țară pe analize și consultații aproximativ 500 Euro ( ținând cont că doar viremia este 430 lei / luna și o consultație este 150 Ron)

Doresc succes celor care vor urma aceasta cale și însănătoșire grabnica.!