Suntem împotriva OUG 13/2017 de modificare a Codului Penal

Marius
Musafir

/ #5

2017-02-07 21:36

Eu sunt pentru ordonanta. Ma explic. Defectuos a fost modul de transpunere in practica, prilej suficient pentru servicii sa determine iesirea oamenilor in Piata Victoriei. Ordonanta are sau a avut si va avea drept scop determinant dezarmarea celor din SRI si DNA, astfel incat arestarile si dosarele abuzive bazate pe abuz in serviciu si denunt (2600 actualmente la DNA si in judecatorii !!!) sa fie mult mai greu de infaptuit. Partea sustinuta de tine si petitia ta, daca o fi a ta, vis a vis de corupti, hotii, dedicatii pentru Dragnea, etc. e zero ca toxicitate fata de beneficiile ce ar fi fost aduse de efectele pozitive ale acesteia. Adica beneficii in favoarea drepturilor omului, libertatilor individuale si chiar in intarirea independentei magistratilor, judecatori si procurori. Multi dintre acesti magistrati, in urma aplicarii Ordonantei, ieseau la propriu de sub controlul, citeste santajul, serviciilor si DNA-ului prin potentiale, viitoare sau deja intocmite dar la sertar, dosare bazate pe abuz in serviciu, cu sau fara denunt. Acestea sunt usor de fabricat. Se poate invoca, de exemplu, intocmirea sau verdict viciat, adica "indeplinirea in mod defectuos a atributiior de serviciu" in dosare anterioare instrumentate de catre procurori si judecatori. Urmarea? De la 2 la 7 ani colegi cu cei condamnati de ei la puscarie, avantaje, salarii, pensii si drepturi anulate, ... bineinteles daca nu se cade la "pace". La fel, toti parlamentarii si membrii Guvernului erau feriti de santajul DNA-SRI-Johannis. Ar fi fost create premisele sa legifereze si sa guverneze fara alte "comandamente", conditia necesara dar nu si suficienta, pentru o buna guvernare. Deci, Ordonanta 13 era si in sprijinul intaririi independentei justitiei si statului de drept, nu invers! Potoliti-va odata! Treziti-va! Valabil si pentru cei "incorporati"! Sa stii, Doamna petitionara, ca multi cetateni, nici nu iti dai seama cati de multi, inteleg sau daca nu au inteles pana in aceste zile, incep sa priceapa cam cum stau lucrurile si care sunt taberele. Deci, sigur nu semnez aceasta petitie. Si altceva, in viata mea nu am votat PSD-ul si nici pe Ponta. Si nici nu sunt si nici nu am fost vreodata functionar, parlamentar, ales, sau altceva echivalent.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...