Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Ex-directorul Roibu nu vrea să cumpere Oltchim-ul!

/ #48259 Ex-directorul Roibu nu vrea să cumpere Oltchim-ul!

2016-08-29 13:08

Ex-directorul Roibu nu vrea să cumpere Oltchim-ul


• „vă rog să dezminţiţi minciuna asta!”

Pe un site de presă aflat pe Internet, a fost transmisa informaţia că fostul director de la Oltchim - dr. ing. Constantin Roibu vrea să cumpere combinatul chimic din Râmnicu Vâlcea, în formula impusă de Comisia Economică a UE. Un simplu telefon dat domnului Roibu, ar fi rezolvat intoxicarea, pentru că nimic nu este adevărat. L-am sunat noi pe cel vizat si iata realitatea. • Constantin Roibu: „Doamne, ce prostie este asta? Eu, ca persoană, nu am această intenţie, dar nu ascund că sunt firme interesate de cumpărare ce m-au contactat ca să lucrez pentru ei. Normal că zvonul a fost lansat interesat. Care sunt aceia care au scris porcăria asta? Nu, îţi dai seama, în primul rând că nu am posibilitatea cumpărării, pentru că gândirea pe care o am pentru firmele interesate (sunt două firme) este ca toată treaba să se face integrat, cu rafinărie cu tot, nu porcăria pe care o vor ăştia să o facă, împărţind combinatul în nouă părţi. Părerea mea este că nici nu se poate face împărţirea. Gândeşte-te ce vor face cu apele reziduale care intră în canale, cu sistemul de contorizare a gazelor, cum le alimentează cu curent electric, cu aburi, etc. Sunt o grămadă de probleme pe care nu le-au luat nimeni în calcul şi din acest punct de vedere tehnic nu se pot realiza. Dar eu cred că la mijloc este altceva. Nu am avut cum să ajung, oficial, la decizia dată de CE, după ce UE i-a interzis lui Piperea să facă vânzarea cu un investitor găsit de ei. Cât priveşte zvonul tendenţios din gazeta aceea precum că vreau să cumpăr activele Oltchim, nu am nici o treabă, dar nu ascund că am fost contactat de posibili cumpărători care vor să lucrez cu ei, să le asigur tot ce înseamnă consultanţă pe partea tehnică. Deci, nu mă interesează că cumpăr ceva din combinat, mai ales că mi-ar trebui să am un miliard de euro la dispoziţie. Vă rog să dezminţiţi minciuna asta!”.

 

Ultima modificare Duminică, 28 August 2016 19:55