Ion roman psihologic!

Ana

/ #189

2016-07-06 12:56

Am stat si am citit toate comentariile si am remarcat ca unii au invocat faptul ca"Ultima noapte de draoste,intaia noapte de razboi" este un roman ppsihologic pentru ca se prezinta autoanaliza personajului-narator..Bun,lucru incontestabil..dar de ce "Ion"nu poate fi considerat atunci unroman psiholgic daca se realizeaza analiza ppsihologica a personajului principal? Eu sunt unul dintre elevii care au scris la proba de luni"Ion".Dupa ce am terminat am aflat cu stupoare ca tot ceea ce scrisem a fost gresit...Toate iluziile mele s-au naruit ,caci,intrarea mea la facultate consta in media de la bac..Acum ce vina am eu ca am fost nevoita sa imi fac singura eseurile ca tema pentru acasa folosind orice sursa posibila?P.S un domn profesor iesit la pensie mi-a marturisit faptul ca din punctul dumnealui de vedere nu am gresit,considerand la randul sau ca "Ion"este roman psihologic..Multumesc Ministerului Educatiei pentru ca ne-a distrus sansa de a deveni cineva in Romania si ca acum trebuie sa ne luam "adio"de la un viitor in tara noastra