Ion roman psihologic!

Arad

/ #180 Fara cuvinte...

2016-07-06 12:09

Suntem o generatie in care se da cu piciorul! Nu mi se pare normal sa se formuleze un enunt atat de vag, iar baremul de corectare sa fie foarte strict. In cazul meu, luni, la proba scrisa la romana, cand am ajuns la subiectul 3, pentru a-l incepe sa il rezolv, am stat 5 minute si m-am gandit care romane ar putea fi psihologice. Aveam in minte si ,,Ultima noapte..”, dar la fel de bine , am fost sigura pe ceea ce am scris in lucrare, subiectul 3 reprezentand 5 pagini din lucrarea mea, in care am analizat de Ion, este un personaj principal, cu un puternic conflict exterior si interior! Daca am fi avut sa realizam un eseu despre tema si viziunea despre lume intr-un roman psihologic, poate ca as fi inteles de ce nu se accepta, dar am avut de prezentat particularitatile de constructie ale unui personaj!!!! Ion este un exemplu clar. Cand am iesit din examen si am auzit acest lucru.. ca nu se va puncta, am avut un moment de panica, in care m-am gandit ce folos a avut perioada liceului, orele de romana pentru care ma pregateam si imi aprofundam lecturile. Este nedrept pentru elevii buni , care au tratat in acest mod acest subiect. Toti suntem absolventi ai profilului UMAN!!! Nu intamplator! Cei care am analizat acest roman, am dat dovada de un lucru important: suntem capibili sa gandim ceea ce scriem si de ce scriem. Felicitari celor care au scris acest roman, iar pentru ceilalti care contesta aceasta petitie, va rog pentru o secunda, sa va puneti in pielea unui elev care a invatat toate operele si poate era capabil sa trateze orice opera din orice punct de vedere si care poate va lua nota 7!!!!