Examen National

frig friguleanu.

/ #2298 Re: Daca prostii ar zbura ar fi intuneric

2016-06-29 15:17

#2080: Bong - Daca prostii ar zbura ar fi intuneric 

 Am semnat aceasta petitie deoarece inteleg ca e nasol sa ai probleme de vedere (anume chiorime si miopie) si sa nu observi faptul ca axa orizontala are numere de la 1 la 10 pe ea, deci note, si cea verticala are numere de la 0 (CINE NAIBA DA NOTA 0 CUIVA) la 8. Diagrama nu este in niciun caz ambigua. La simulare a fost un exercitiu care spunea astfel:

Daca multimea X e compusa din numere naturale pare, si Y din numere naturale impare, atunci X ∩ Y este egal cu multimea formata din...

Din nou, s-a cazut in plasa (si AM cazut in plasa, pentru ca am fost un miop prost si nu am "platit" atentia necesara) si au fost spuse perle, cum ar fi N, sau 0. 

In niciun caz cel care a facut petitia nu este prost, are un limbaj adecvat si cu siguranta este elev. Stie sa puna virgula ( nu cum o pun unii , la 200 de kilometrii departare de propozitie ) si are un lexic acceptabil. 

Comentariul tau este foarte trist, avand in vedere ca jignesti o intreaga generatie ce da un examen si face o gafa de proportii, datorita faptului ca se intampla ca jumatate de tara (o sa fie si parinti implicati in asta) este sculata cu fundul in sus pentru 5 puncte.

 

Cum a spus si Filotti Liviu (vezi #2159) graficul nu este de loc handicapat sau prost scris.