Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT

prejudecati vs logica

/ #544 Re: Re: Re: Re:

2016-06-05 21:00

#535: - Re: Re: Re:  

 1- eu nu sunt gay

2- nici macar nu sunt barbat

3- nu imi e rusine sa recunosc ca altul are dreptate cand imi ofera niste argumente logice. Aici nu este cazul.

Am aratat ca scopul căsătoriei nu este procreerea pt ca nimeni nu te intreaba daca poti/vrei sa ai copii atunci cand alegi sa faci acest pas. Argumentul cu procreerea invocat de multi este perimat.

Da, mi se pare ca toti ar trebui sa aiba dreptul la casatorie daca asta isi doresc. Drepturi egale. Ce mare lucru? Ce e atat de pretios incat oricine are dreptul sa se căsătorească si sa divorteze dupa bunul plac doar pt ca a avut norocul sa nu fie "impotriva naturii"?

Natura ne-a creat pe toti. Tu ai avut un moment in care ai ales sa fii hetero? Sau asa ai fost de la natura? Crezi ca reversul e altfel? Cine ar alege sa fie discriminat? Si cum explici ca apar oameni cu orientare "anormala" in familii perfect normale, chiar in situațiile cu ambii parinti homofobi. Masochiști toti? Nebunie? Sa fie orice alta explicatie dar nu cumva sa zicem ca natura i-a creat. De ce nu? Natura creeaza totul la indigo? Sau mai apar si specimene atipice? Daca majoritatea e altfel nu inseamna restul nu e natural.

4- "ce tie nu-ti place altuia nu-i face!" Respecta-ti semenii pt ca in viata totul se întoarce.