Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Chimistii Uniti

/ #46896 Chimistii Uniti

2016-05-18 09:21

SESIZARE
Sindicatului Dreptate si Adevar, i-a fost transmisa, la finalul lunii martie 2016, o corespondenta, de catre Judecatoria Rm. Valcea. Aceasta corespondenta a fost primita de catre personalul de la Registratura S.C. Oltchim S.A.. Am aflat acest lucru, de la Arhiva Penala a Judecatoriei Rm. Valcea, in cursul lunii aprilie. Ne-am prezentat ulterior la Registratura S.C. Oltchim S.A., pentru a intra in posesia corespondentei susamintite si spre surprinderea noastra, personalul de la registratura, incearca sa ne inmaneze plicul desigilat. Intreband, care a fost motivul desigilarii corespondentei, doamnele, au invocat faptul ca nu stiau de existenta Sindicatului Dreptate si Adevar si au considerat ca desigiland corespondenta, vor afla numele unor persoane de contact. Cu toate acestea, nu s-au deranjat sa ne anunte despre aceasta corespondenta, noi, afland, dupa cum am spus, de la Judecatorie.Nici pana astazi, noi nu am intrat in posesia acelui plic.
Ne intrebam:
1. Cine se face vinovat de "Violarea secretului corespondentei"?
2. A fost informata Conducerea S.C. Oltchim S.A., de catre salariatele de la registratura, ca au primit acest plic, ca l-au desigilat si ca nu ne-au contactat?
3. Care au fost motivele reale care au condus la desigilarea plicului?
4. Ce s-a inmtamplat cu acel plic?
5. Cine si ce masuri a luat pentru situatia in cauza?
6. A fost folosita corespondenta in vreun scop?
Probabil ca nu vom afla ce s-a intamplat cu aceea corespodenta, de la conducerea Oltchim, ramanandu-ne sa sesizam Parchetul.