Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Chimistii Uniti

/ #46895 Chimistii Uniti

2016-05-18 09:20

DE COMPARAT
Sindicatul Dreptate si Adevar, a transmis conducerii S.C. Oltchim S.A., Adresa nr.1/06.05.2016,(inregistrata la Oltchim sub nr.4559/06.05.2016), adresa prin care Sindicatul Dreptate si Adevar, isi anunta intentia de a desfasura un program de verificare si inventariere a modului cum sunt aplicate si respectate clauzele CCM si anumite probleme de SSM, in cadrul sectoarelor de activitate ale societatii. Adresa a fost insotita de Anexa in care este prezentat graficul de desfasurare a acestei activitati.
In data de 13.06.2016, coducerea formuleaza un raspuns rapid, ( spunem rapid, intrucat la adresa nr. 3975/20.04.2016,prin care solicitam o intalnire la sediul societatii, nu am primit raspuns pana acum).
Prin raspunsul formulat,in adresa nr.5077/13.05.2016, conducerea, crezand ca deja am demarat activitatea mentionata in adresa, ne-a atentionat ca nu este de acord cu o astfel de activitate din partea noastra, invocand diverse motive si transmitandu-ne un fel de amenintare. Noi nu am demarat aceasta activitate, asteptand un acord din partea conducerii.
De aceea, am dori, ca salariatii Oltchim, sa compare activitateaSindicatului Dreptate si Adevar, cu cea a celorlalte sindicate din Oltchim, sindicate carora nu le este interzis sa mearga prin sectii, cand poftesc si cu scopuri diferite de ale noastre, in sensul ca noi dorim sa cunoastem conditiile de munca ale salariatilor si nemultumirile acestora,pentru ai sprijini, iar celelalte sindicate nu au alt scop decat atragerea de membrii cotizanti, simuland ca se implica pentru binele salariatilor.
Noi asteptam sa vedem, cand se vor satura salariatii Oltchim, de umilinta la care sunt supusi, atat de catre conducerea Oltchim cat si de celelalte sindicate care-i amagesc si le mai incaseaza si cotizatii pentru bataia de joc la care va supun prin nepasare.
Anexam in fotocopie Adresa pe care noi am transmis-o conducerii si raspunsul pe care l-am primit.

6 fotografii noi.