România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu


Musafir

/ #3002

2016-01-11 20:25

Chiar in situatia in care unul din parinti ar fi dat o plama unuia dintre copii, asta nu ar justifica sub nici o forma abuzul autoritatilor norvegiene. Da in Romania ceva mai veche a existat obiceiul parintilor sa dea o palma la copii neascultatori si chiar unii invatatori si profesori mai aplicau cate o pedeapsa corporala de genul trasul de urecgi sau o rigla pe palma. Dar intodeauna aceste mici pedepse corporale s-au facut cu mare grija care sa nu afecteze in nici un caz sanatatea copiilor. Palma se aplica de regula pe fund si cu mila si aproape in toate cazurile parintii isi remediau rabufnirea nervoasa prin coplesirea copilului cu dragostea lor adevarata. Eu sunt unul din acei copii care am primit ocazional, destul de rar, aceste corectii fizice pana prin clasa a 9-a. Cand eram major, cu armata facuta si cu propria familie vorbeam adesea cu mama de aceste corectii si ne amuzam amandoi. Eu inca de atunci stiam ca meritam o pedeapsa pentru ce am facut si sa fiu sincer eu preferam o palma la fund decat o morala prelungita. Eu nu am continuat aceasta practica larg raspindita pana in anii 60 ai secolului trecut ,in special la tara, pentru ca prin invatatura am dobandit cunostintele necesare pentru metode de educatie mai eficiente. Daca cineva m-ar fi despartit de mama ,pe care am iubit-o intodeauna, din cauza unei palme la fund cred ca as fi trait o drama teribila, o grava eroare din cauza careia as fi suferit o viata. Blestemati fie acei care fac asemenea crime .