Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

/ #507

2015-12-15 19:51

Din cauza şi în timpul serviciului, în Martie 2012, am rămas invalid gradul II, cu deficienţe accentuate, primind decizia de pensie medicală după aproximativ şase luni. Această decizie a fost emisă atât de devreme deoarece banca a făcut presiuni enorme asupra mea, fără a ţine seama de starea gravă a sănătăţii mele, pentru a mă deplasa personal la casa de pensii şi să solicit emiterea cu prioritate a acesteia, iar în Ianuarie 2013, cu încălcarea flagrantă a Normelor Bancare, Banca Românească mi-a declarat creditul scadent. Întrucât în perioada de introducere a contestației la executare mă aflam internat în spital unde am suferit o nouă intervenţie chirurgicală, locuinţa mi-a fost scoasă la licitaţie, iar veniturile salariale diminuate cu aproximativ o treime. În prezent sun în proces cu această bancă, procedura fiind în stadiu de apel, însă proprirea şi executarea continuă. Întrebare: - Oare câtor persoane invalide, ca în situaţia mea, Banca Românească a aplicat/respectat prevederile Normelor Bancare în care se prevede că, o persoană în situaţia mea poate beneficia de un an de zile, cel mult doi de graţie, fără plata vreunui euro, pentru a-şi căuta de sănătate, deşi am solicitat ca pentru măcar un an să plătesc doar rata principalului ?