Impotriva firmei Grup Atyc din Targoviste


Musafir

/ #1

2015-10-17 08:10

Eu circul cu Grup Atyc de 3-5 ori pe luna pe traseele Ploiesti-Finta-Bucsani-Targoviste si Ploiesti-Finta-Baleni-Targoviste-Barbuletu,intre Ploiesti si Gheboaia(tur-retur).Pe acest traseu,desi sunt preturile extrem de mari la bilete si abonamente,Grup Atyc isi bate joc de calatori prin urmatoarele metode:
1.Daca se defecteaza masina vreunei curse la capat de linie sau pe traseu,firma Grup Atyc nu asigura alta masina in cel mai scurt timp.De exemplu,daca intre curse este distanta de 1h si 30 minute,ar trebui ca alta masina sa preia calatorii in 45 minute,iar nu sa astepte calatorii urmatoarea cursa.
2.Nu se efectueaza plecarile de multe ori,conform afisului amplasat in autogara,in geamul dispeceratului firmei sau al autogarii,pentru informarea calatorilor
3.La unele curse cu plecare din Ploiesti,soferii pleaca e multe ori cu 5-15 minute mai devreme fata de ora prevazuta in afisele care informeaza calatorii.
Referitor la punctele 2 si 3,urmatoarele curse nu sunt respectate:
-Ploiesti-Finta-Baleni-Targoviste-Barbuletu
Multi soferi nu vor sa efectuete in zilele de sambata si duminica,cursele cu plecare din Ploiesti la orele 11:30,12:20,17:30 si nici pe cele inverse cu plecare din Barbuletu in intervalul 6-15,cu toate ca nu exista in afis nici un semn in dreptul acestor curse,care sa prevada ca aceste curse nu circula sambata si duminica.
-La cursa cu plecare la ora 15:40 din Ploiesti,abaterea consta fie in faptul ca nu este efectuata fie pleaca din statia imbarcare cu 5-15 minute mai devreme
-Pe traseul Targoviste-Bucsani-Finta-Ploiesti,multi soferi din zonele Finta,Cornesti,Cojasca,Bucsani,Adanca toate din judetul Dambovita si cei din comuna Sirna-Prahova,nu vor sa efectueze cursa cu plecare din Targoviste la ora 20,cu trecere prin Finta in jurul orei 21 si sosire la ora 21:38 in Ploiesti,de la un capat la altul.Multi soferi limiteaza aceasta cursa in zonele Finta sau Pastarnacu,iar calatorii sunt obligati sa se descurce cum pot.M-am intalnit cu patronul acestei firme si mi-a spus ca nu stie de astfel de nereguli.Daca ati face sesizari la ISCTR,pentru toate neregulile pe care Grup Atyc le comite in mod frecvent,se remediaza o perioada deficientele,iar dupa un timp isi bate joc din nou de calatori.