România spune „NU!” islamizării

Eu si cu mine

/ #4

2015-09-09 17:32

In afara Romaniei, se estimeaza ca muncesc sau traiesc in jur de 2 mil de cetateni romani care au ajuns in diaspora pt. ca tara nu avea sufieciente resurse pt. proprii cetateni. Daca trebuiesc puse eforturi si resurse pt. ceva, atunci acesti cetateni impreuna cu famiile lor ar trebui sa fie prioritatea tarii. Inteleg si regret tragedia refugiatilor, dar in prezent in lume exista 60 mil de refugiati... Imi e greu sa inteleg de ce contribuabilii europeni ar avea obligatia pt. toti acesti napastuiti de soarta, in timp de tari precum Canada si Australia, cu muilt mai multe resurse si nevoi demografice nu misca un deget pt. ei. In plus, US si Anglia (care si-a negociat abil la intrarea in UE dreptul de a nu accepta imigranti/refigiati) au contribuit substantial la destabilizarea Orientului Mijlociu, nu se inscriu pe lista tarilor care accepta asemenea refugiati (US accepta 10 mii de refugiati anual. Atit!). Ca sa nu mentionez Tarile Arabe care au suficiente resurse si sunt mai propiate cultural si religios de cea mai mare parte a acestor refugiati, insa, din nou, sunt tacute profund in ce priveste primirea de refugiati! Presedintele UN, ar trebui sa propuna un protectorat UN in Siria, mai exact in Inaltimile Golan, teritoriu sigur, care apartine Siriei, dar sub ocupatie Istraeliana. Acolo ar putea fi instaurate tabere de refugiati prodejate de "casti albastre" UN. Dar se pare ca toti diplomatii planetei au gasit rezolvarea in stupiditatea germana care dupa ce a exterminata citeva milione, isi face mea culpa de salvator al planetei 70 de ani mai tirziu... Daca Germania doreste sa primeasca acesti imigranti economici (caci in momentul in care au parasit Turcia si taberele de refugiati, ei au devenit din refugiati, emiggranti care nu se vor mai intoarce inapoi in tara de bastina), o felicit si ii doresc succes. Dar impunerea de asemenea cote, cind multe tari sunt slabe economic si propria populatie imigreaza, e absurda si impotriva procipiului de suveranitate si securitate a tarilor membre UE, principiu care e garantat fiecarui membru al UE. In plus, am citit declaratia d-nei Merkel care suna destul de ingrijorator, aproape amenintind ca neacceptarea acestor cote "va avea consecinte" grave... Trist este ca Germania a devenit noul Bully al Europei... Parce trebuia sa ne speriem de Rusia...! Retoric si sarcastic!