Nu Distrugerii Palatului Stirbei


Musafir

/ #49

2015-08-03 21:27

Doresc ca orasul sa-si pastreze simtul proportiilor. Contructiile noisi inalte nu au ce cauta in perimetrul central al orasului.
Ex: langa magazinul Victoria sa construit un bloc rotund inalt care dela distanta arata ca o cutie de conserve in raport cu vechile cladiri din jur. O cladire inalta nu se incadreaza intre imobilele din perioada interbelica care au o arhitectura aparte .locul cladirilor inalte este de dorit sa fie in afara perimetrului central ca zona protejata d.p.d.v. arhitectural.I. ultimul timp tot mai multi parveniti financiar doresc sa-si afiseze opulenta cu monstrii imobiliari demoland istoria arhitecturala a Bsucuretiului. Cladiri vechi cu arhitectura superba zac pe jumatate demolate sau oprite de la demolarea complecta in multe locuri din zona protejata. Care este contributia primarului general al capitalei si a arhitectului sef al capitalei la ce se intampla cu stergerea treptata din teren a istoriei arhitecturale a vechiului Bucuresti. Sunt nascut in Bucuresti, am 80 ani si am vazut in viata mea Bucurestiul cum nu l-au vazut nici dl.Sorin Oprescu si nici dl.arhitect sef al capitalei si ma dooare sufletul ca din Bucurestiul de atata data au ramas doar cantecela ca mai mult de jumatate sa dus pentru totdeauna.