Nu Distrugerii Palatului Stirbei

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Nu Distrugerii Palatului Stirbei


Musafir

#26

2015-08-03 13:28

In speranta ca poate, daca suntem mai multi, ne aude cineva.

Musafir

#27

2015-08-03 13:34

Cladirile vechi, frumoase sunt valoroase prin timpul care a trecut peste ele, prin ele. Nici o casa noua, nici un obiect nou nu vor avea aceeeasi valoare, oricate proceduri de patinare le-am aplica. E dureros sa vezi cum, rand pe rand, case vechi, boieresti, cu parter inalt si marchize sunt lasate pana cad "in genunchi" si apoi mor, in locul lor inaltandu-se cladiri reci din sticla si inox. Cat despre un palat, ce sa mai vorbim?! Gradina din spatelele Palatului Stirbei din Calea Victoriei ar putea fi o insula de aer curat, de liniste, verdeata. Au fost cateva spatii inverzite in timp dar ucise ulterior de cladiri inalte, monstruoase: Dacia colt cu Victoriei, Berthelot -langa catedrala etc Sa inteleg ca orice spatiu pe care au mai ramas arbori trebuie construita o cladire? Avem atatea mall-uri in Bucuresti. Nu trebuie sa mai distrugem parcuri sau palate pentru a mai turna inca niste tone de beton.

Musafir

#28

2015-08-03 13:49

Am semnat cu speranta ca vom fi auziti. Acesta nu este o solicitare pentru apararea unei terase. Este mai mult, este impotriva santierelor nenumarate care genereaza praf, zgomot, impotriva aglomeratiei, impotriva demolarilor si degradarii voite a cladirilor istorice, impotriva distrugerii spatiilor verzi.

Musafir

#29

2015-08-03 14:06

Bucurestiul trebuie sa fie salvat cu toate cladirile care au mai ramas, ca dovada a istoriei neamului romanesc.

Musafir

#30

2015-08-03 14:06

pentru ca imi iubesc orasul in care m-am nascut eu, parintii , bunucii,etc si vreau sa pastreze nealterate monumentele pe care le-a mostenit

Musafir

#31

2015-08-03 14:13

Pentru pastrarea zonelor verzi in mijlocul orasului.

Musafir

#32

2015-08-03 14:30

"Spuneti cat mai multor persoane" mama masii de gramatica

Musafir

#33

2015-08-03 14:39

Cum aflam ce se intampla mai departe cu petitia? Ne confirmati ca vom primi informatii pe email? Multumesc.

Musafir

#34

2015-08-03 14:41

Pentru ca imi pasa.

Musafir

#35

2015-08-03 15:31

Am trecut recent prin ”gradina Eden”, nu stiam ca Palatul Stirbey este dechis publicului. M-a fascinat aspectul de pădurice al grădinii, e un spatiu verde aproape sălbatec, ne prinde bine in Bucuresti. Sunt si asa prea multe cladiri cu fațade de sticla in centru, parca am fi in Alba ca zapada, cu oglinjoare peste tot. Nu!

Musafir

#36

2015-08-03 15:51

Sunt pentru conservarea spațiilor verzi si a clădirilor istorice de patrimoniu, oricum prea putine. Nu trebuie sa pierdem nimic.

Musafir

#37

2015-08-03 16:08

Palatul ar trebui restaurat ca prioritate (cel putin locala daca nu) nationala, datorita incarcaturii sale istorice si arhitecturale (si arhitectural-ambientale, ma refer la complexul Palatului Stirbey: celelalte cladiri din spate) deopotriva ! Aprobare unui complex de locuinte de lux + un (inevitabil !) mall nu face decat sa dovedeasca faptul ca "forurile de decizie" din Bucuresti sunt formate din ANALFABETI CULTURALI, pentru care principalul entertainment este sa cumpere ca sa bage-n ei !

Musafir

#38

2015-08-03 16:46

Avem mai multe mall-uri decat adaposturi pentru oamenii strazii

Musafir

#39

2015-08-03 17:01

Locuiesc in zona,care deja e uratita de cladiri noi si fara nici o legatura arhitecturala cu zona.Macar de acum incolo sa salvam ce se mai poate.Nu e vorba numai de cladiri,ci de o anumita atmosfera care dispare incet,incet si in final totul se depersonalizeaza.

Musafir

#40

2015-08-03 17:03

Pentru ca doresc ca Bucurestiul sa ramana "micul Paris"!

Musafir

#41

2015-08-03 17:16

Oare in Romania este pusa pe distrugerea istoriei sale, de a distruge orice tine de cultura si civilizatia noastra de mii de ani?
Dece sunt lasati acesti nemernici care in numele democratiei si libertati si a asa zisu-lui capitalism in continuare sa distruga valori arhitecturale, culturale, traditionale, nu este de ajuns cum a ajuns aceasta tara, fara industrie, fara agricultura, fara apa, fara bogatiile subsolului, fara paduri, in acest ritm in cativa ani romani se vor afla straini si sclavi in tara lor.
Pana cand romani vor mai suporta asta???

Musafir

#42

2015-08-03 18:21

prea multe tunuri imobiliare doar datorita nepasarii .

Musafir

#43

2015-08-03 19:39

Nu mai pot tolera distugerea trecutului sub ochii noștri. Ni se macină treptat, treptat tot patrimoniul arhitectural sau se renovează și ,,înfrumusețează” aberant. Ne autodistrugem, este păcat!

Musafir

#44

2015-08-03 19:58

Consider că o locaţie atât de minunată şi care reprezenta un loc extrem de important al Bucureştiului în perioada interbelică ar trebui renovat şi în interior şi în exterior conform vechiului proiect. Cum se poate distruge un loc unde se ţineau balurile Bucureştiului?...

Musafir

#45

2015-08-03 20:08

Unele lucruri trebuie sa ramana neschimbate!

Musafir

#46

2015-08-03 20:10

Este timpul sa ne pastram valorile culturale, sa le conservam si sa le punem in valoare.

Musafir

#47

2015-08-03 20:28

Sunt atatea mall-uri care stau pustii sau aproape pustii. Chiar trebuie sa fim un oras cu mall-uri precum bancile si farmaciile??? Acel spatiu este un spatiu de o anumita factura. Un mall acolo ar arata precum nuca in perete. Mai exista un gigant parasit in zona, langa Catedrala Sf. Iosif, chiar trebuie sa mai permitem aparitia unei catastrofe arhitectonice in zona? NU!!

Musafir

#48

2015-08-03 20:48

Consider Palatul Stirbei un monunent al arhitecturii in Bucuresti si orice lucru care il poate incomoda sau afecta trebuie eliminat de la inceput.

Musafir

#49

2015-08-03 21:27

Doresc ca orasul sa-si pastreze simtul proportiilor. Contructiile noisi inalte nu au ce cauta in perimetrul central al orasului.
Ex: langa magazinul Victoria sa construit un bloc rotund inalt care dela distanta arata ca o cutie de conserve in raport cu vechile cladiri din jur. O cladire inalta nu se incadreaza intre imobilele din perioada interbelica care au o arhitectura aparte .locul cladirilor inalte este de dorit sa fie in afara perimetrului central ca zona protejata d.p.d.v. arhitectural.I. ultimul timp tot mai multi parveniti financiar doresc sa-si afiseze opulenta cu monstrii imobiliari demoland istoria arhitecturala a Bsucuretiului. Cladiri vechi cu arhitectura superba zac pe jumatate demolate sau oprite de la demolarea complecta in multe locuri din zona protejata. Care este contributia primarului general al capitalei si a arhitectului sef al capitalei la ce se intampla cu stergerea treptata din teren a istoriei arhitecturale a vechiului Bucuresti. Sunt nascut in Bucuresti, am 80 ani si am vazut in viata mea Bucurestiul cum nu l-au vazut nici dl.Sorin Oprescu si nici dl.arhitect sef al capitalei si ma dooare sufletul ca din Bucurestiul de atata data au ramas doar cantecela ca mai mult de jumatate sa dus pentru totdeauna.

Musafir

#50

2015-08-03 21:30

Pentru ca Bucureștiul este deja prin de ma-uri si pentru ca este o aberație sa vrei sa construiești un mall in mijlocul Bucureștiului. De aia!