Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

BREAKING NEWS ALERT , ALERT, ALERT, ROMANIA :

/ #39408 Klaus Iohannis: Solicit demisia premierului Victor Ponta

2015-06-05 11:19

Klaus Iohannis: Solicit demisia premierului Victor Ponta

Vineri, 5 iunie 2015

Presedintele Klaus Iohannis a solicitat vineri demisia pemierului Victor Ponta ca urmare a faptului ca acesta este invinuit de fapte penale. Potrivit presedintelui, "este o situatie imposibila pentru Romania ca premierul sa fie invinuit de fapte penale" iar o criza politica ar fi cel mai rau lucru pentru Romania in acest moment. Seful statului a precizat ca i-a cerut demisia premierului in cadrul discutiei pe care au avut-o vineri la Cotroceni.

Principalele declaratii ale lui Klaus Iohannis:

  • Astazi DNA a comunicat public ca premierul e invinuti de fapte penale.
  • Dupa pararea mea, este o situatie imposibila pentru Romania ca premierul sa fie invinuit de fapte penale.
  • Pe de alta parte, pentru Romania, cel mai rau lucru care s-ar putea intampla acum e o criza politica.
  • Avand in vedere toate acestea, solicit demisia premierului Victor Ponta.
  • Aceste consideratiuni si solicitarea de demisie le-am comunicat premierului intr-o discutie pe care am avut-o acum cateva minute.
  • Va multumesc.

Premierul Victor Ponta a ajuns in jurul orei 12:32 la Cotroceni, potrivit imaginilor difuzate d eposturile de televiziune.

Victor Ponta s-a prezentat vineri dimineata la DNA. Premierul a anuntat la iesirea din sediul DNA ca este "suspect" in dosarul lui Dan Sova, dar procu_rorii au dat un comunicat oficial in care arata ca "au dispus efectuarea urmaririi penale fata de Ponta Victor-Viorel".

Procu_rorii DNA il acuza pe Ponta de urmatoarele infractiuni: fals in inscrisuri sub semnatura privata (17 infractiuni); complicitate la evaziune fiscala in forma continuata; spalarea banilor. De asemenea, "procu_rorii au constatat ca se impune continuarea urmaririi penale fata de Ponta Victor-Viorel si sub aspectul savarsirii a trei infractiuni de conflict de interese, dintre care una in forma continuata (doua acte materiale) fapte aflate in legatura cu functia sa de prim-ministru al Romaniei".

http://www.hotnews.ro/stiri