MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

/ #670

2015-05-30 15:28

Cind cerem unui judecator sau unui procuror sa raspunda pentru o greseala trebuie: 1) - sa fim siguri ca le-am pus la dipozitie legi corecte, clare si fara ambiguitati, legi care sa nu fie modificate macar cinci ani. 2) - sa fim capabil sa ne punem in pielea unui procuror si sa vedem daca putem face cercetari in 2000 de dosare pe an, sa ne punem in pielea unui judecator si sa vedem daca putem fi fara greseala atunci cind intri in sala de judecata cu 100 de dosare pe zi, cind asculti cel putin 100 de persoane(parti, avocati, martori, experti) si toate acestea sa le corelezi cu mii de pagini de dosare, sa le corelezi cu zeci de modificari la fiecare lege aplicabila la fiecare dosar. Sunt expert contabil de profesie stiu ce insemna sa te verifici la fiecare moment din urma cum era legea si ce modificari au intervenit intre data faptelor si data judecatii. Cei care cer sanctiuni pentru magistrati cred ca nu stiu cum arata legslatia Romaniei dupa 25 de ani de legiferare de catre tot felul de „meseriasi auto” fii si fiice fara nici o calificare juridica, fini si fine intrate in parlament cu ploconul adus la nas, amante si amanti ferchesi dar fara nici o pregatire intr-un domeniu real, etc. CRED CA AR TREBUI SA NE FIE RUSINE SA CEREM ASA CEVA.