Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

BREAKING NEWS OLTCHIM:

/ #35758 Senatorul Cotescu a vorbit cu ministrul Pop: Guvernul n-are soluţii pentru disponibilizaţii de la Ol

2015-03-29 23:11

Senatorul Cotescu a vorbit cu ministrul Pop: Guvernul n-are soluţii pentru disponibilizaţii de la Oltchim - Ei au rămas la mâna administratorilor judiciari

Senatorul PNL Adrănel Cotescu spune că, deşi de la 1 februarie 2015 Parlamentul şi-a extins programul, parlamentarii lucrând de luni până joi, cu vot inclusiv joia, nu se reuşeşte ajungerea la zi a proiectelor de legi, din diverse motive. Totuşi, în opinia senatorului vâlcean, ar exista şi o cauză principală, aceea că, totuşi, în Senat, lucrurile se discută, neputând să spună că se dezbat, dar măcar discuţii pe proiectele de legi există. „Se discută şi vis-a-vis de rapoartele comisiilor şi de punctul de vedere al Guvernului. Noi, opoziţia din Senat, punem foarte multe probleme Guvernului, foarte puţine din legile organice au reuşit să le treacă în această sesiune, pentru care este nevoie de votul majorităţii calificate, adică 85 de voturi”, spune senatorul Cotescu. În ceea ce priveşte activitatea sa parlamentară, senatorul vâlcean spune că este în nota obişnuită: „Am făcut interpelări şi întrebări şi în luna februarie şi în luna martie. Cred că sunt mai bine de 20. De fapt, nu avem voie să facem mai mult de trei demersuri într-o săptămână, o interpelare şi două întrebări. Am făcut patru interpelări către primul-ministru, către Justiţie, către Mediu, către Ministerul Fondurilor Europene, către Ministerul Sănătăţii, al Muncii, al Transportului, unele privind judeţul, altele cu caracter naţional. În acelaşi timp am discutat şi cu ministrul pentru Relaţia cu Societatea, Sindicatele, ministrul Pop, în ceea ce priveşte salariile disponibilizaţilor de la Oltchim. Mi-a spus că nu mai există nici o variantă, pentru că planul de restructurare a fost depus şi aprobat. N-a fost aprobat, a fost doar depus şi mai e până la aprobare. Dar toate salariile restante şi tot ce va fi disponibilizat de acum încolo se va plăti. Adică cei care au fost disponibilizaţi au intrat la masa credală şi acum se achită doar datorii noi. Eu am făcut anul trecut două interpelări la primul ministru pe această temă şi aţi văzut că Ponta spune că Oltchimul merge, funcţionează. Deci minte pe faţă. Acesta este Guvernul şi asta e situaţia. Deşi la un moment dat am participat la guvernare şi am fost acuzaţi, pentru că ministrul Finanţelor era liberal, chiar şi ministrul Economiei era la un moment dat liberal, că n-am reuşit să rezolvăm problema Oltchimului, de fapt nu ei puteau să rezolve, ci primul ministru, care nu a vrut să rezolve această problemă. Probabil că judeţul Vâlcea nu mai prezintă interes din punct de vedere al PSD-ului. Şi au şi dreptate, într-un fel”, a precizat senatorul PNL, Adrănel Cotescu. În ceea ce priveşte voturile privind ridicarea imunităţii a parlamentarilor, senatorul Cotescu a precizat: „Noi, liberalii, am votat tot timpul pentru, chiar şi în cazul lui Vosganian. Greşeala în acest caz a fost una politică, pentru că nu am arătat, practic, bilele, aşa cum le-am arătat acum. Şi, sigur, PSD-ul a profitat de ocazie să ne arunce în spate un lucru care nu ne aparţine şi să facă gălăgie. Acum am votat la vedere, toţi liberalii au votat pentru. Aceasta e situaţia. Nu că ne-am bucura sau ne-ar aduce vreun avantaj politic, asta a fost hotărârea pe linie de partid”.