Apel la libertatea elevului în școală

Luati pula

/ #12 Subiect

2015-03-28 18:45

 Sistemul nu este gandit bine.Dar cine sa-si bata capul sa il regandeasca? Parerea mea e ca e o programa mult prea aglomerata.Pur si simplu nu ai cum sa inveti la toate materiile.Mereu e o materie care-ti pune bete in roate sau care se dovedeste a fi in plus,cu care iti bati capul desi nu te intereseaza,deoarece nu sustii examenul de bacalaureat la ea sau pur si simplu nu iti place.De ce imi bat eu capul cu biologia daca sunt la mate-info?De ce imi bat capul cu matematica daca sunt la filologie?Intelegeti unde bat.

Program extrem de prost,te trezesti la 6-7 ,stai pana la 2-3(chiar si 4),dupa vii acasa si surpriza,nu te poti odihni indeajuns pentru ca ai o caruta de teme si mult de invatat.Esti obosit toata saptamana,dar cine sa se gandeasca la aspectul asta?

Uniforma? Parca am fi la puscarie,toti imbracati la fel.Daca mai pui si faptul ca nu ai voie sa parasesti scoala pana la ora terminarii programului,devine puscarie cu jumatate de norma.Nu am inteles inca care este motivul pentru care trebuie sa purtam uniforma?De ce e asa importanta?

Profesori de rahat,majoritatea(da,stiu ca mai sunt si exceptii).Nu stiu,parca se cred un fel de Zeus pe langa un muritor de rand atunci cand au pixul si catalogul in fata lor.Daca nu poti potoli o clasa cu vreo 20-30 de copii respectiv adolescenti fara sa-i ameninti esti un idiot,tu considerandu-te o persoana superioara lor.Unii chiar nu stiu cum sa-si faca materia mai atractiva,ei sunt ceva de genul ABSENTE->ASCULTARE->PREDARE->REPETARE,si dupa se mira ca elevii nu invata sau chiulesc.Pai normal,daca esti batut in cap si te vrei tu autoritar sau mai stiu eu cum si nu esti capabil sa tii elevii la ora asta e rezultatul.Conteaza profesorul mult,daca profesorul e nasol nici materia nu e atractiva.Bine,profesorii nu au cum sa fie schimbati,dar e o problema oricum si trebuia spusa.

Inca o problema legata de profesori,si anume... spaga.Cati nu au patit sa aiba note foarte mici la o materie,sa fie chiar in situatie de corigenta si sa le propuna profesorul meditatii contra cost,in urma carora evident notele cresteau spectaculos.Oare de ce? Elevul a asimilat cunostinte asa de repede incat notele sa ii creasca semnificativ?Normal ca nu.Pe profesorul respectiv il doare in fund de ce stie elevul.El vrea doar sa obtina banii ,pentru ca in caz contrar il lasa corigent.Asta e numai o forma de cerut bani.Altii sunt nesimtiti si cer pe fata bani adesea copiilor ,care sunt mai naivi,dar si parintilor pur si simplu pentru... ei.Nu au alta intrebuintare decat sa umfle buzunarul cadrului didactic in cauza.Cum sunt cazurile acelea cand dascalii cer sub forma de cadou bani elevilor.

Inca o chestie,reiau ideea conform careia programa e foarte aglomerata.Pana in clasa a X-a e relativ ok,sa spunem.Dar din clasa a XI-a lucrurile se complica destul de mult.Se apropie bac-ul,din clasa a XI-a ar trebui sa se puna accent mai mult pe lucrul asta.Elevul sa fie lasat sa invete mai mult pentru materiile la care va sustine bacalaureatul.Daca elevul da bac la matematica ,la fizica si la romana,de ce trebuie sa invete o gramada si la celelalte materii?La ce folos,daca nu il intereseaza? De ce este obligat sa faca acest lucru?E absolut incredibil...

Sistemul e prost,dar asta nu se va schimba vreodata.In tara noastra tot e facut prost.Deja ne-am obisnuit...