Apel la libertatea elevului în școală

MakeSchoolBetter

/ #10

2015-03-28 18:08

Din pacate in Romanica noastra accentul se pune gresit in sistemul educational. Nu se insista pe educarea propriu-zisa a elevului ci in a-l face sa memoreze lungi citate si lectii interminabile la diferite materii care la o saptamana dupa test sunt uitate. Accentul se pune aici pe memoria.. si nici macar pe cea de lunga durata ci pe cea de scurta durata.. Tocesc in seara asta lectiile, maine la test fac tot, iau 10 si dupa uit tot. Cu ce ma ajuta asta in viata? Cel mai probabil nu o sa ma ajute cu nimic ci mai tare o sa ma incurce. Eu ca elev imi ofer cei mai frumosi ani si cea mai buna parte a anilor acelora in dar scolii, acestui sistem educational defect. Dimineata de la ora 8 pana dupa masa la ora 1, 2, 3 sunt la scoala.. In timpul acesta un om este cel mai productiv, ii vin cele mai bune idei si poate face cele mai minunate lucruri. In schimb eu stau la scoala in fata unor profesori plictisiti care vin la ora cu o carte scrisa de nu stiu care Xulescu(sa retinem ca nu este manualul ci o carte diferita), mi se dicteaza de acolo lungi citate care trebuie sa le memorez pentru a doua zi, pe care trebuie sa le comentez, sa filosofez pe baza lor. Un lucru total fara de folos pentru mine care vreau altceva de la viata dar acest sistem defect ma blocheaza, ma limiteaza in aceasta carapace a indiferentei si a plictiselii.

Tot respectul pentru profesorii care inca mai fac ceva folositor cu elevii, care inca incearca sa ii atraga si sa le arate partea frumoasa a materiei predate, care incearca in ciuda tuturor betelor puse in roate sa educe cu adevarat un elev si sa il pregateasca pentru viata. Cred ca aceasta ar trebui facut in scoala, pregatirea pentru viata. O pregatire practica care sa fie de folos elevilor si nu una teoretica pe care se insista atat de mult. Este o vorba celebra in poporul nostru : "Teoria ca teoria, dar practica ne omoara!". 

 

Sper ca acest comentariu sa fie luat in seama si, desi cel mai probabil nu o sa se faca nimic impotriva celor mentionate, macar fiecare dintre noi, elevii, sa incepem in mod personal o schimbare, sa ne schimbam noi insine si sa nu asteptam o schimbare venita din exterior pentru ca schimbarile nu vin niciodata din exterior, se lasa asteptate la infinit, de aceea, cred ca schimbarea incepe in dreptul fiecaruia. Trebuie sa ne asezam inaintea ochilor perspectivele si planurile de viitor si sa luptam sa le aducem la indeplinire, sa luptam pentru ele pentru ca sunt planurile noastre, fac parte din noi si daca nu le luam in seama, cred ca aceasta inseamna o sinucidere spirituala. Fiecare din noi avem un scop. Talentele noastre ne indica acest lucru si nu trebuie sa lasam societatea sa ne impiedice in a ne indeplini acele teluri. 

Si sitemul acesta educational este o metoda de manipulare. Umple-i omului timpul cu activitati inutile, astfel nu va mai avea timp sa se preocupe de problemele cu adevarat importante din viata lui, fiind tot odata plin de frustrari, probleme si stres. Astfel se distruge psihologic omenirea... Cei de sus stiu asta si se pare ca le iese destul de bine.

Haideti elevi, fiti tari si nu va lasati impiedicati de sistemul educational. Nu il lasati sa va spulbere visele si sa va distruga talentele. Cultivati-le si aratati tuturor cat de puternici suntem.

Schimbarea incepe cu mine si tine!

Pace! :)