Majorarea alocatiei pentru copii de la 42 de lei la 200 de lei


Musafir

/ #146

2015-03-06 12:30

Stiu de cand erau copiii mei mici ca alocatia este insuficienta pentru a asigura macar o parte din necesarul cresterii unui copil. Cat a costat oare pe luna, pentru fiecare copil programul ,, laptele si cornul,,? Ca sa imbogateasca niste deja imbuibati cu milioane de euro a fost posibil. De ce nu s-ar adauga acesti bani la alocatie, pentru ca parintii sunt cei mai in masura sa dirijeze fondurile pentru binele copilasilor lor. Bani sunt, dar nu se doreste sanatatea si continuitatea acestui popor. Ce merite au acesti politruci, care vand tara bucata cu bucata, care hotarasc destinele a milioane de romani, ca sa traiasca in huzur, si ai caror copii sa nu cunoasca niciodata lipsurile? De ce alegatorii trebuie sa se milogeasca in permanenta la cei alesi? Oare nu i-am ales, tocmai pentru a asigura tuturor cetatenilor un trai decent? De ce cand se vad la palat, cred ca totul li se cuvine?? Ar trebui sa fie condamnati pentru moartea miilor de copiilor nascuti prematur,lipsiti de aparatura din spitale necesara supravietuirii! Ar trebui condamnati pentru cei care isi iau zilele pentru ca nu isi mai pot intretine familiile, din cauza proastei politici si nepriceperii acestor oportunisti si bisnitari ordinari care au vandut, si inca mai vor sa vanda zestrea acestui neam. La viitoarele alegeri, toti cei care vor mai dori sa ne reprezinte, vor trebui sa prezinte obligatoriu un CV, declaratia de avere, si un angajament scris in care sa fie trecute cererile cetatenilor odata cu promisiunule lor. In cazul in care nu se achita de promisiuni, alegatorii sa-i poata da jos din functii, la fel de usor cum i-au pus. Iar legile privind retributiile, pensiile, imunitatea si privilegiile acestor politruci nu mai trebuie sa si le hotarasca singuri, ci cei care i-au catarat in functii.