Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Cornelia Carp
Musafir

/ #9 Golgota asistentilor medicali in sistemul sanitar romanesc!

2015-01-14 04:20

Intotdeauna au fost astfel de probleme in sistemul sanitar:pe vremea lui Ceausescu asistentii medicali cu 2-3 ani scoala postliceala au fost asimilati surorilor medicale respectiv laborantilor de farmacie, cu o reducere consistenta a traseului de acces la un salariu mai bun, in loc sa fe asimilati tehnicienilor cum le dadea dreptul nivelul de studii(caz fericit:tehnicienii opticieni).Dupa 1990,cei cu 4-5 ani de liceu sanitar si specialitati medicale,ne-am trezt cu inca 1 an de echivalare de facut,dupa aceea 3 ani colegiu,respectiv 4 ani facultate.Mai mult,daca in perioada 2007-2009 nu am practicat aceasta profesie si nu mi-am schimbat diploma obtinuta dupa echivalare cu cele valabile in UE,statul roman mi-a anulat diploma fara sa puna nimic in schimb,sustinand ca trebuie sa mai dau un examen care sa fost organizat de 3 ori in 2 ani si atat.Sunt fel de fel de situatii ingrate care nu fac decat sa streseze o categorie de oameni si asa agresati prin natura profesiei.Oricum,va urez succes!