Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

comentariu
Musafir

/ #121

2014-12-22 21:40

Suntem sot si sotie(fam.Chis).Avem o vechime in invatamant de 38,respectiv 34 ani la catedra.Am avut ghinionul ca in acel an sa nu facem parte din sindicat,drept urmare nu am fost printre cei care au dat in judecata,desi il rugasem pe liderul de sindicat sa fim si noi pe lista, vrand sa platim avocatului din partea sindicatului.Consideram ca ar fi corect sa beneficiem si noi de aceleasi drepturi ca si colegii nostri.Eu sunt invatatoare in mediul urban(loc.Beclean)si am avut tot timpul efective de peste 20 elevi cu care am muncit si am obtinut multe premii la concursuri si olimpiade judetene.In prezent sunt invatatoarea clasei I(28 elevi) la Colegiul National,,Petru Rares'' Beclean,iar sotul meu este profesor de istorie ,la aceeasi institutie avand raspunderea unei materii de bacalaureat la doua clase.Munca noastra ar trebui sa fie rasplatita !Nu mi se pare corect ca unii sa beneficieze de aceste drepturi banesti.iar altii nu.In anul 2008 mi-a fost aprobata distinctia ,,Gheorghe Lazar II'',dar nu am primit banii decat anul acesta .Am obtinut-o deoarece am dat in judecata, ajungand cazul la Inalta Curte de Casatie si Justitie care ne-a dat castig de cauza.Ma intreb:,,De ce trebuie tot timpul sa dam in judecata pentru a ne primi niste drepturi?"Sper ca aceasta petitie sa fie citita de persoanele care trebuie pentru a lua o decizie corecta.Cred ca Domnul Presedinte al tarii, care a lucrat in sistem, sa fie corect in decizia pe care o va lua .




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...