Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #28360 În Vâlcea, banii au miros politic

2014-10-28 19:24

În Vâlcea, banii au miros politic

După mesajele pe care le-am primit ieri, pe diverse canale, unele mai contradictorii decât altele, la problema CET-ului pe care am dezbătut-o ieri în acest loc, mi s-a întărit o certitudine şi anume aceea că este greu să vorbeşti de morală în politică atâta vreme cât interesele individuale sunt deasupra intereselor colective. Aşadar, dacă până acum Oltchimul, aflat în insolvenţă, a fost cauţionat de către CET, cu girul responsabililor politici în primul rând – să fie clar, cei care votează în Consiliul de Administraţiei sunt politici şi nu intraţi acolo în urma unui concurs sau unei selecţii profesionale! -, acum, când există suficiente temeiuri că există soluţii de ieşire din criză, nu se mai poate. Nu-i aşa că şi-a băgat dracul coada? Iar dracul acela care şi-a băgat coada este o persoană pe care o ştie toată lumea, o persoană care şi-a jucat interesele mai ales pe cartea politică, îmbogăţindu-se în ultimii 20 de ani din afacerile cu statul. Acea persoană şi-a dorit extrem de mult să pună mâna pe tot ceea ce este rentabil în judeţ, cum ar fi de exemplu exploatarea de sare de la Ocnele Mari. A boicotat informaţii cu Oltchimul pe vremea când Roibu era director general, pentru că nu putea să muşte din afacerile de aici.

Care ar fi ţinta personajului despre care scriem aici? Păi una singură, să nu se îndeplinească constituirea sistemului energetic de la Vâlcea, CET-Berbeşti- Alunu! Intrând în insolvenţă, CET-ul nu mai poate aplica proiectul guvernamental de constituire a centrului energetic. Ce contează că se aruncă în aer, pe lângă soarta muncitorilor de la Oltchim, câţi mai sunt, afacerea de la USG Govora şi în ultimă instanţă a muncitorilor de la CET? Nu contează nici problema alimentării cu apă caldă şi căldură a municipiului, imbecilii ăia de cetăţeni sunt priviţi de către omnipotentul om de afaceri ca nişte râme. Aşadar, în visul de aur al acestuia, insolvenţa CET l-ar apropia şi mai mult de acapararea Exploatării Miniere de la Berbeşti. Domnul Cîlea are o problemă, dar nu numai el, mai sunt lideri politici care s-au bucurat de beneficiile protecţiei omului de afaceri despre care vorbesc. Să mai spună cineva că banii nu au miros! Petre Tănăsoaica