Conversia creditelor la cursul din data semnarii contractului


Musafir

/ #23

2014-09-28 16:02

Realmente trebuie facut ceva cu creditele in franci elvetieni. Bancile si-au facut provizioane/rezerve de franci elvetieni la datele acordarii creditelor si poi au inceput, luna de luna, sa ne vanda aceasta valuta la cursul lor de vanzare; de ce nu au avut cel putin decenta sa ne vanda la "cursul oficial al BNR" (si aici ar fi de facut comentarii, avand invedere ca unele tari au inghetat cursul de schimb al francului elvetian cand au vazut ca o ia razna...) in ziua platii ratei??? Si mai mult decat atat, bancile ne-au "momit" cu acest produs toxic in franci elvetieni: eu personal am luat in 2007, cu o luna inainte, un credit in lei, de la aceeasi banca - Volksbank, moment la care mi s-a spus ca m-as incadra, conform veniturilor, la un credit mult mai mare. Cand am revenit pentru a mai solicita un credit egal cu primul si in aceleasi conditii, mi s-a spus ca acel "produs in lei" nu mai exista, dar ar mai fi ceva foarte convenabil in CHF, mult mai bun ca dobanda decat primul credit in lei. Mi s-a servit si mie aceeasi "portie de incredere in cea mai "stabila valuta" ... a "celei mai stabile si neutre tari din lume", bla, bla, bla..." si am cazut in capcana. Nu am vazut cum arata francii, precum cred ca toti ceilalti clienti pacaliti ai celor 11 banci, pentru ca tranzactiile, in principal imobiliare, s-au facut in lei, euro sau dolari americani. Deci toti au primit lei, banca schimband CHF la cursul mic, cel de cumparare a valutei de la clienti si au platit lei sau au schimbat, tot la banca, prin casa proprie de schimb, la cursul mare - cel de vanzare de catre banca a valutei, in euro sau dolari. Din nou s-a pierdut o suma mare de bani, ca si la schimbul CHF in lei. Mai apoi a inceput calvarul: rata de schimb s-a dublat si daca nu ar fi oprit Elvetia cursul de schimb la 1,20 in raport cu euro, cine stie unde s-ar fi ajuns??? Si asa mii de cetateni romani si-au pierdut proprietatile cu care au girat pentru credit; bancile vand creditele neperformante, fara scrupule, cu 10-20% din valoarea lor, firmelor de recuperatori ai creantelor, pentru a nu se inregistra la BNR cu "pierderi" sau credite neperformante, pentru care ar trebui, conform legii actuale, sa depuna provizioane echivalente la BNR. De aceea trebuie schimbata legislatia, pentru ca altfel, tot mai multi romani isi vor pierde casele. Faptul ca la stiri se spune ca procentajul creditelor neperformante a scazut e adevarat statistic, dar tocmai din cauza VANZARII PE MAI NIMIC A LOR LA RECUPERATORI, dupa care se sterg definitiv din evidentele bancilor. Trebuie facut ceva si cat mai curand posibil, tinand cont ca cifrele avansdate de BNR nu sunt cele mai fidele si mai degraba inertia si inactivitatea li s-ar potrivi celor ce slujesc acestei institutii si probabil ca nu numai ei... Va readuc in atentie faptul ca Asociatia Parakletos ar putea avea rezultate inimaginabile in favoarea clientilor pacaliti de banci, daca ar putea aduna cele 3000 de persoane, numar prevazut de lege pentru a se putea insera in procesele aflate in derulare sau pentru a lua pe cont propriu actiuni hotarate pentru aplicarea erga omnes ulterioara. NU COSTA NIMIC, SE POATE INSCRIE ORICINE CA NEPLATITOR SAU NECOTIZANT (Formularele se descarca fff usor de pe net, se completeaza cu datele personale si se expediaza prin Posta Romana la sediul din Bucuresti). Ar fi suficient sa-i inscriem pe cei apropiati noua, care sufera alaturi de noi platitind indoit banii spre banci. Multumesc pentru oportunitatea de a scrie aceste randuri.