Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #26142 Ce efecte au acuzele de nazism ale lui Ponta Citeste mai mult: adev.ro/nblfc5

2014-09-08 17:32

 

Premierul Victor Ponta a făcut o comparaţie nefericită duminică seară, într-o intervenţie la România Tv, între urmările mandatului preşedintelui Traian Băsescu asupra societăţii româneşti şi cele ale regimului nazist, propovăduit de Hitler între anii 1933-1945.

„Cred că efectele asupra societăţii româneşti lăsate de cei 10 ani de regim Traian Băsescu sunt destul de asemănătoare cu cele lăsate de regimul nazist în Germania. Va urma o perioadă în care trebuie pur şi simplu să ne pregătim de debăsificarea societăţii româneşti“, a afirmat premierul. „Dincolo de faptul că este o declaraţie care face mult rău credibilităţii statului şi guvernului României, aş vrea să văd dacă înţeleg bine ce înţelege Ponta prin debăsificare. Probabil că înţelege trecerea rapidă prin criză şi revenire la creştere economică. Probabil că înţelege actul de condamnare a comunismului, pe care l-am făcut cu toată credinţa. Probabil înţelege faptul că, spre deosebire de mentorii domniei sale, eu am dat dispoziţie să se predea integral arhiva fostei securităţi către CNSAS. Aşa am aflat că prietenul domnului Ponta, motanul Felix, era un turnător care îşi turna şi familia“, a reacţionat Băsescu. Ce efect va avea această declaraţie în contextul în care Victor Ponta este candidatul stângii la prezidenţialele din toamnă? Analistul politic Radu Magdin a declarat pentru „Adevărul“ că, deşi nefericită, afirmaţia poate mobiliza câţiva nehotărâţi să vină la urne. „Cred că audienţa căreia i s-a adresat ar putea crede aşa ceva, căci sunt printre cei care au suferit de pe urma austerităţii. În acest context, este posibil ca această afirmaţie să mobilizeze la vot nişte nehotărâţi“, ne-a declarat Radu Magdin. Potrivit analistului, dacă, intern, declaraţia îi va aduce premierului câteva voturi, pe plan extern, utilizarea cuvântului «nazism» ar putea costa România. „Cert este însă că trebuie avut grijă când vine vorba de cuvinte dure, precum nazism, comunism, dictatură sau lovitură de stat, folosite de actorii politici. În clubul euroatlantic din care facem parte, astfel de afirmaţii sunt luate în serios şi s-ar putea să nu ne avantajeze politic internaţional“, a conchis analistul. Iar Europa a reacţionat imediat. „Afirmaţiile făcute ieri de Victor Ponta sunt strigătoare la cer. Este cu adevărat scandalos să auzim premierul unei ţări membre a UE comparând preşedintele propriei ţări cu naziştii”, a comentat şi Joseph Daul, preşedintele PPE. Şi comunitatea evreilor din România a reacţionat vehement: “Îmi exprim dezamăgirea totală şi convingerea fermă că este o greşeală politică imensă şi de neacceptat”, a declarat deputatul Aurel Vainer, liderul comunităţii. Precedentul Şova Afirmaţia premierului se înscrie în acelaşi registru cu cea a purtătorului de cuvânt al PSD, Dan Şova, care, în urmă cu doi ani, a negat Holocaustul evreilor de la Iaşi. Şova afirmase senin într-o emisiune TV că „datele istorice arată că la Iaşi au fost omorâţi 24 de cetăţeni români de origine evreiască de soldaţii din armata germană (...) Nu au participat soldaţi romani. Este un lucru lămurit istoric“. Deşi fusese numit doar de zece zile în funcţia de purtător de cuvânt, Şova a fost demis şi trimis de premier la Washington pentru a afla ce a implicat Holocaustul. În 2009, primarul Constanţei, Radu Mazăre, a participat la o defilare de modă îmbrăcat în haină de general nazist, ceea ce i-a adus critici dure în presa străină.

Citeste mai mult: adev.ro/nblfc5