Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #24069 Bogdan Hossu, lider naţional la Cartel Alfa, a răspuns la solicitarea sindicaliştilor vâlceni şi a ţ

2014-07-18 06:00

Bogdan Hossu, lider naţional la Cartel Alfa, a răspuns la solicitarea sindicaliştilor vâlceni şi a ţinut o conferinţă de presă: Grupuri de interese vor Oltchimul la fier vechi

http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/50-primul/28808-bogdan-hossu-lider-naional-la-cartel-alfa-a-rspuns-la-solicitarea-sindicalitilor-valceni-i-a-inut-o-conferin-de-pres-grupuri-de-interese-vor-oltchimul-la-fier-vechi.html

http://www.viatavalcii.ro/images/2014/vancea-hossu-18072014.jpg...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

La invitaţia liderului Sindicatului Cartel Alfa, filiala Vâlcea, liderul naţional al confederaţiei sindicale, Bogdan Hossu, a poposit ieri în judeţul nostru. S-a întâlnit cu liderii de sindicat vâlceni, dar şi cu autorităţile locale. Principalele teme discutate au fost, cum era de aşteptat, situaţia de la Oltchim şi Exploatarea Minieră Berbeşti. „S-a făcut o prezentare a situaţiei de la diferitelor societăţi. Normal că problema acută este cea a dezindustrializării, cu efecte în cascadă, plecată normal de la situaţia de la Oltchim care afectează toată comunitatea, inclusiv alte servicii care au efect pe comunitate. Sperăm să reuşim să implicăm comunitatea locală şi oficialităţile locale şi să deblocăm situaţia. Temerea este că termenul pus în decembrie, după campania electorală să nu fie de fapt închiderea şi lichidarea Oltchimului. Am făcut şi o vizită la Hervil unde există interes al investitorilor pentru a continua investiţiile. A crescut volumul de produse şi s-a reflectat într-o creştere a nivelului salariaţilor. Au reînceput să se dea tichetele de masă. Din păcate avem o lipsă de informare în structură, am avut o discuţie cu directorul general, se poate face o creştere a capacităţii de producţie, mărirea numărului de angajaţi de la o tură la două dar nu se cunoşteau diferitele scheme de ajutor de stat care pentru un investitor sunt benefice. Am văzut ceva asemănător la Buzău care a beneficiat de o schemă de ajutor de stat de 20 de milioane de euro, jumătate din suma investită”, a spus liderul de sindicat”. Acesta a comentat pe larg situaţia de la Oltchim şi spune că nu este exclus ca grupuri de interese să îşi dorească lichidarea combinatului chimic şi tăierea lui la fier vechi: „Caietul de sarcini de la Oltchim nu este coerent, nu este complet, nu sunt date toate detaliile de exemplu de terenuri, de problema căii ferate. Sunt lipsuri voite dacă este să aplecăm urechea la unul sau la altul. Nu este primul caiet de sarcini incomplet. S-au schimbat de trei ori în interval de două luni aceste caiete de sarcini. Spun asta pentru că eu am avut discuţii cu trei fonduri de investiţii, oamenii mi-au semnalat această problemă. Se pare că ar exista interese pentru a nu se privatiza şi a se ajunge la lichidare, adică tăierea completă. Am mai întâlnit acest lucru, lichidarea este nebenefică pentru anumite grupuri de interese. Noi o să facem în continuare presiuni asupra Ministerului Economiei pentru că este un dezinteres general în ceea ce priveşte Oltchimul. Oricum, trebuie vândut un flux, nu doar un produs separat şi apoi să depinzi de altele. Acum păstrarea în conservare aduce costuri mari, aproximativ 8% costuri structurale. Mai este o problemă, managementul administratorului special nu este unul fericit. Deciziile lui nu arată o îmbunătăţire a funcţionarii Oltchimului, ba chiar disfuncţionalităţi, vezi închirierea unor instalaţii”, a afirmat liderul naţional al Cartel Alfa. Gabi Bercea