Impotriva fracturării hidraulice a gazelor de șist în ROMÂNIA

taraipan geo
Musafir

/ #1809

2014-07-11 13:23

Domnilor Guvernanti,
Am schimbat cizma ruseasca cu colonialismul american? Sunteti alesii nostrii, ai romanilor care am mai ramas in aceasta tara sau ai cui?
Este inadmisibil sa fim exploatati noi si bogatiile acesti tari de o asemenea maniera: industria considerata un "morman de fiare vechi" ati lasat-o in paragina ca s-o licitati pe nimic; incapacitatea de a elabora o strategie viabila pe termen mediu si lung in economie ati dovedit-o; lipsa continuitatii proiectelor bune incepute de un guvern anterior, doar pt ca nu are aceiasi culoare politica, ati probat-o; leadership-ul la taxe in UE (unde ne-am aliniat la pret energie, amenzi etc) l-am adjudecat..si enumerarea poate continua. Acum doriti sa ne mai luati si singurele lucruri bune pe care le mai avem: un pamant fertil si nepoluat, o apa de izvor sanatoasa si limpede. De ce ati mai cheltuit milioane cu un proiect de promovare turism bio/eco in Romania cand stiati ca ati semnat contracte care vestejesc frunza din logo? Treziti-va domnilor, in curand veti conduce un popor bolnav la propriu(si nu doar in criza de valori morale cum pareti dv. semnand contracte fara consultare populatie si fara sa considerati consecintele pe termen lung) sau fara cetateni care sa va sustina cheltuielile bugetare.

Va rugam, nu ne refuzati dreptul la o viata sanatoasa; nu suntem atat de dependenti energetic incat sa ne distrugem solul. Nu suntem atat de dezvoltati economic incat sa distrugem agricultura, asa de subzistenta cum o calificati(ca doar dv. ne refuzati pargii pt obtinerea de utilaje agricole si piete de defacere produse).

Multumesc de luare in calcul.