Crin Antonescu președintele României 2018,VOTAȚI!


Musafir

/ #80 Re:

2014-06-04 14:26

#57: -

DEZVĂLUIRE: Cum a ordonat Antonescu un "blat politic" chiar în mijlocul campaniei electorale.Într-o postare pe propria pagina de socializare, fostul ministru al educaţie, Daniel Funeriu, aruncă o informaţie bombă în piaţa politică.Acesta precizează că fostul lider al PNL, în plină campanie electorală, a "aranjat" un blat politic în Timişoara, obligându-l pe Nicolae Robu, şeful PNL- Timiş să mimenze lupta electorală şi să susţină candidatul PMP, în persoana lui Daniel Funeriu, în detrimentul propriului candidat, în persoana liberalului Daniel Coifan. Cu privire la candidatul PNL la alegerile parţiale din Timiş, Crin Antonescu nu a ezitat să se autopronunţe şi să precizeze că acesta nu are niciun fel de şansă să câştige colegiul pe care a candidat.Iată mesajul surprinzător dat de Daniel Funeriu într-o postare pe facebook:"Având în vedere retragerea lui Crin Antonescu mă simt dator față de cititorii mei să le spun care a fost singura mea interacțiune cu Crin Antonescu, cu atât mai mult cu cât am acordul lui pentru acest lucru.Cu puține zile înaintea depunerii candidaturii de la Timișoara i-am tatonat pe liderii PMP despre posibilitatea unei candidaturi comune a dreptei la Timișoara. Toți au fost de acord dar nu au reușit să stabilească nimic concret cu liderii „de dreapta”. Am luat lucrurile în mână și după refuzul PNȚCD și FC am discutat cu Crin Antonescu, căruia i-am spus că PNL va pierde.El a fost de acord cu acest enunț și mi-a spus că este de acord ca PNL Timiș să susțină candidatura mea (îi era clar că dl. Coifan, candidatul PNL, este fără șanse) dacă și dl. Robu decide acest lucru. Am fost surprins la început, crezând că e doar o manieră de a arunca pisica, dar m-am convins pe parcurs că era sincer. Dl. Robu nu a dorit să facă această mișcare îndrăzneață și bănuiesc că și azi o regretă. Nu dezvălui motivul invocat, dar mi-a fost clar că dl. Robu are fața la partid și nu fața la timișoreni. Pentru că nu a avut acest curaj prezic că va pierde primăria în 2016. Păcat, dar politica e pentru cei curajoși. "http://www.pesurse.ro/2014/06/04/dezvluire-cum-a-ordonat-antonescu-un-blat-politic-/