SALARIATII HAITUITI DE JUSTITIA OMV PETROM

LO
Musafir

/ #62

2014-04-16 13:26

Am fost concediata in februarie 2013. Pentru ca am refuzat sa semnez decizia de concediere, sefa mea, angajata noua a Petrom, mi-a trimis-o acasa, prin executor judecatoresc. Am gasit decizia cind am ajuns acasa seara, de la serviciu, lipite toate cele 8 pagini pe usa apartamentului. Am contestat concedierea in instanta, la procesul de fond am avut 2 (doua) termene, practic la al doilea mi-au fost refuzate probele in timp ce Petromul a refuzat sa depune probele solicitate. Instanta a apreciat ca nu exista lege prin care sa-l oblige pe angajator, adica pe Petrom, sa depuna probele solicitate de reclamant. Mie mi-a zis ca probele pe care vreau eu sa le depun nu sint concludente pentru caz, dupa care a pronuntat sentinta: respingerea contestatiei de concediere ca nefondata. Am facut apel, aici la fel, instanta a admis ca Petromul nu este obligat sa depuna probele pe care eu le solicit, iar mie mi-a refuzat probele pe motiv ca nu sint relevante si a pronuntat sentinta: respinge apelul ca nefondat. Deci, Petromul OMV-ist a cistigat prin neprezentare de probe iar eu am pierdupt prin refuzul instantei de a-mi accepta probele. Pina sa primesc decizia de concediere, in plina perioada a discutarii concedierii mele mi s-a schimbat functia, functia noua nefiind cea care a fost comunicata pentru restructurare. Nu s-a tinut cont ca am peste 50 de ani, ca sunt divortata, ca nu am alte venituri decit cele din salariu, nu am fost evaluata profesional, nu s-a tinut cont de planul de obiective anuale pe care toti il completam si il aveam. Mai mult chiar, seful austriac, atunci cind mi-a spus ca postul meu va fi desfiintat mi-a mai spus si ca nu conteaza ce am facut pina atunci si nici  ca am 30 de ani de munca numai in Petrom. Am facut memorii la sindicat: Toroipan si Luca si nu am primit nici un raspuns pina in prezent. Toroipan mi-a zis in audienta pe care am avut-o la el ca fata de o femeie mai tinara si cu doi copii mici de crescut, eu, la 50 de ani, pot sa ma descurc si altfel. Probabil ca se referea la prostitutie, ca altfel nu vad rostul afirmatiei. Au ramas in departamentul meu numai cei care au pupat si pupa in continuare partea dorsala a sefilor expati si cei care sunt abonatii protejati de sindicat.