Gratiere pentru Gica Popescu

Cristi

/ #1336

2014-03-07 07:57

Pentru toti care sustin cu tarie ca Popescul ar trebui sa stea in puscarie, as vrea sa ii intreb daca ei sunt “curati” 100% - sunt ferm convins ca nu.
Nu exista persoana in Romania care sa nu fi facut evaziune fiscala – si prin faptul ca nu iei bon fiscal la fiecare paine cumparata tot evaziune este (plus o multime de alte “plati” pe care fiecare dintre noi le facem fara factura, la negru = EVAZIUNE FISCALA ADICA PUSCARIE).
Mergand pe acelasi rationament, adica respectand intocmai litera legii, sunt ferm convins ca langa Popescu ar trebui sa fie si judecatoarele care au dat sentinta (sa nu imi spuna judecatoarele ca au luat factura la semafor atunci cand li s-a spalat parbrizul, sau cand au cumparat in parc un suc sau o inghetata la copil, etc. – asta tot EVAZIUNE SE NUMESTE, chiar daca este la un alt nivel, conform legii trebuie sa platesti).
Popescu merita o sentinta cu suspendare si recuperarea prejudiciului (mare parte din prejudiciu s-a recuperate), avand in vedere ca el si-a recunoscut fapta, si tinand cond de ceea ce a facut el pentru imaginea Romaniei pana acum.
Eu consider ca si pentru acest gen de oameni este prevazuta sentinta cu suspendare sau gratierea.
Categoric nu sunt de acord cu aplicarea unei gratieri pentru ceilalti condamnati – ei nu au facut nimic pentru a face cunoscuta Romania peste hotare. Nu as fi avut nimic impotriva ca Popescu sa stea in puscarie daca ar fi fost un oarecare.
Nu contesta nimeni faptul ca a gresit, dar cred ca merita o sansa (este normal sa stea in puscarie conform legilor care oricum in general sunt aplicate functie de interesele altora) dar sincer nu mi se pare CORECT sa il vedem pus pe acelasi nivel cu tot felul de indivizi (violatori, criminali, etc.)
Messi a facut evaziune de 11 milioane dar nu a fost inchis (a gresit, a platit si este liber). I s-a dat o sansa avand in vedere ce reprezinta el in sport (daca era un oarecare sunt sigur ca acum era inchis) si sunt convins ca acum “sufla si in iaurt” stiind prin ce a trecut.

Mi se pare corect sa ti se dea o sansa daca intradevar societatea civila considera ca meriti, iar daca vei gresi si a doua oara atunci sa ai de executat o pedeapsa dubla.

Stiu ca daca as fi fost eu in locul lui nu as fi beneficiat de clementa, dar totusi parca anumite persoane care au facut o imagine buna pentru Romania, ar merita intelegere din partea noastra macar o data.
Sunt de accord cu o gratiere pentru Popescu (deja a platit mai mult decat ar fi fost cazul prin imaginea distrusa datorita acestei condamnari).
Poate ca de aceasta data Presedintele o sa puna in balanta aceste lucruri si o sa arate iertare in cazul lui Popescu.