Salvati apicultura romaneasca de impostorul Ioan Ursu

bogdan

/ #87 polemica mare = imi cer scuze de lungime

2014-02-06 15:23

am stupi de multi ani....asa ca hobby..sin in primavara asta m-am decis sa investesc in o stupina cel putin de subzistenta ( cam 40-50 de familii) cu echipamente de calitate si tot tacamul(inclusiv marterial biologic selectionat)pe care sa o dezvolt in 2-3 ani in o afacere .Este destul de costisitor si eu personal sunt foarte exigent cu ce cumpar mai ales ca nu o fac prin vre-un program ci din banii mei.Dupa cam 2 ani de planificat si documentat si multa munca (ca sa am ce investi) an inteles un lucru : poti face apicultura ca hobby/subzistenta sau ca afacere/sistematic. In acest scop am decis ca trebuie sa am un singur tip de stup si totul sa fie cat mai standardizat pentru a reduce manopera si improvizatiile/artizanatul care nu-si au locul in o stupina sistematica pentru ca fiecare leut economisit si investit cu cap face diferenta dintre prosperitate si faliment. In timp ce consideram care sa fie "cutia magica" am dat peste domnul in discutie aici si implicit si de poziitii pro si contra iar stupi pe care ii promova parea ca au ceva beneficii .Asa am ajuns sa fiu in cumpana intre ME(Langstroth) si Ursu.Si ca sa nu pierd timpul, pt ca e pretios si nu pot lua 1-5 stupi sa ii incerc si nu am incredere in apicultorul roman cu atitudinea asta secretoasa(nejustificata de cele mai multe ori) am cumparat videomanualul acestui domn, toate cele 6 volume. Gandeam "uite ma, se poate si la noi, cineva vrea sa faca ceva pentru binele comunitatii" si da sunt de acord sa platesc dreptul de a folosi o idee inovatoare , daca este cazul. Dezamagire totala...Acest domn profesor practica o apicultura care are o gramada de "folclor", babeste as putea spune cu cateva elemente reale...dar putine. Din ce am vazut pana acum, si am vazut toate cele cam 80 de ore , omul asta nu face multe lucruri sistematic, uita sau neglijeaza sa faca lucrari de baza, are un mod de selectie al materialului genetic cel putin indoielnic (de exemplu mentinerea unei matci uzate/ranite in o familie pt ca familia sa creasca botci de schimb linistit indiferent de calitatea matcii si al liniiei din care provine)si lucreaza efectiv pe ghicite.Deci in 2014 stupina mea va debuta pe strup ME..iar domnului profesor...pana nu testati sistematic acest stup cel putin 5 ani in toate conditiile de clima si cu rase diferite tot ce ne propuneti sunt pur si simplu vise si sperante nefondate