ALĂTURI DE ROBERT TURCESCU

OM NORMAL

/ #39 PT TURCESCU

2014-01-25 18:37

Domnule Robert Turcescu, vă înţeleg revolta şi zbaterea pentru punerea în lumină a adevăratului chip al lui victor viorel ponta; e şi revolta mea, ca şi a multor oameni oneşti, cu suflet, consăteni şi prieteni. Da, în timp ce îngerul AURA ION murea cu lacrimile îngheţate pe obraz, cei care-au jurat pe Biblie că îşi asumă bunul mers al treburilor ţării, că ne vor oferi o viaţă mai bună şi mai sigură, chefuiau. Mă uitam aseară la adevăraţii salvatori, la moţii care nu au putut să meargă mai departe până nu şi-au terminat treaba. Durerea de a nu fi putut să salveze şi vieţile celor doi s-a transformat în datoria de-ai conduce pe ultimul drum, cerându-le, parcă, iertare. Mă uitam la ei, oameni simpli, modeşti, care nu se considerau eroi; făcuseră doar ceea ce se cuvenise să facă. Privindu-i, mă gândeam că, desigur, şi printre ei sunt membri PSD, iar proţăpirea unuia ca victor viorel ponta în fruntea partidului lor nu face altceva decât să scoată la suprafaţă tarele unei clase politice bolnave. Politicieni care îi compromit pe cei pentru care ar trebui să fie exemple. Din păcate, situaţa e inversă. Moţii sunt nu doar salvatori, ci şi martori oneşti care arată că poliţiştii, jandarmii etc. aflaţi în teren şi-ar fi făcut datoria, dar fie li se terminase puţina motorină distribuită pentru maşini, fie erau trimişi cu totul şi cu totul aiurea. Permiteţi-mi, vă rog, să vă sugerez ca în cadrul acestor prezentări privitoare la permanentul program de “huli buli” a protipendadei politice, în raport cu situaţiile grave din ţară, să includeţi şi explicaţia; doar nu suntem revoltaţi că ponta şi-ai lui petrec. Au tot dreptul să o facă – aşa cum mulţi îmi ripostează – da, sunt de acord cu ei; au tot dreptul, dar numai după ce şi-au îndeplinit datoriile la care s-au obligat prin jurământ. Harababura creată în teren, printre oameni care chiar voiau să-şi facă treaba, harababură care a dus la moartea unei tinere nevinovate, şi-a avut sursa în decapitarea (nu premeditată, cred, dar cu totul inconştientă, iresponsabilă) fluxului informaţional-decizional, stabilit, pentru astfel de situaţii de urgenţă, prin HOTĂRÂREA DE GUVERN nr. 1489 din 9 septembrie 2004, privind organizarea şi funcţionarea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, ÎNCĂ ÎN VIGOARE ŞI FOARTE CLARĂ! “CAP. 1 – ART. 1 – ORGANIZARE ŞI FUNCŢIONARE – (1) Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, denumit în continuare Comitet Naţional, se constituie şi funcţionează, potrivit legii, ca organism interministerial de
management, sub conducerea nemijlocită a ministrului administraţiei şi internelor şi ÎN COORDONAREA PRIMULUI-MINISTRU, în cadrul Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă. Anexa 3 a respectivului document prezintă schematic atât de clar cum stau lucrurile din punct de vedere organizatoric, încât, dacă ar fi avut cunoştinţă de această HG, victor viorel ponta nu s-ar fi împăunat că face el una şi, mai ales, în seara aceea nefastă, s-ar fia aflat la post, coordonând, şi nu pe post (B1Tv), umflându-se în pene...