Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia


Musafir

/ #19648

2014-01-17 19:01

Imi doresc un presedinte inteligent, bine scolit (chiar daca este scolit in Romania, scoli care nu au dat numai idioti), politicos, calm, care sa respecte Constitutia (macar in paragrafele care-i pretind sa fie un factor de echilibru intre partide si, cred eu, chiar intre diverse grupuri de cetateni), sanatos mintal (sa-si afiseze public, ca Obama, certificatul medical anual) si a carui prezenta la iesirile in public sa fie agreata si bine venita.
Din nefericirea neamului nostru prezentul presedinte este, in cel mai bun caz, bun de compatimit, la fel ca si natiunea peste care pretinde ca este ,,sef". Daca ar fi avut un minim de bun simt s-ar fi retras dupa referendumul din 2012, cu rezultat catastrofal pentru el, asa cum a promis cu ceva timp inaintea aflarii rezultatului. Daca ar avea acea farima de bun simt ar trebui sa nu mai rosteasca niciodata in public cuvintul ,,minciuna", pentruca este stigmatizat in ochii nostri de acest cuvint. Ne ramine speranta ca anul acesta va trece mai repede si ca circul mediatic mentinut de el la foc continuu se va sfirsi. Timpitii scolii romanesti ii sunt aproape la presa basista. El are nevoie de acesti aliati, pentru nefericita Romanie, pentru mentinerea imaginii proaste in afara, cu efecte devastatoare pe plan econiomic. Dupa umila mea parere, el este dusmanul principal al Romaniei si trebuie sa-si dea demisia sau sa fie demis. Noi, cetatenii romani, avem aceasta putere si trebuie sa ne-o manifestam !
Bravo ANTENA 3 ! Este bine ca ,,sunteti aici"!