Apăraţi istoria românilor


Musafir

/ #146

2011-06-23 00:22

Am citit şi recitit lucrarea aceasta nevenindu-mi să cred că o asemenea mârşăvie a putut vedea "lumina" tiparului. Nu are precedent! Nu au cutezat să prezinte Istoria Românilor astfel nici ungurii, nici ruşii, nici ucrainenii! Este cu mult mai ticăloasă decât toate mizeriile "epocii lui Roller" la un loc! Nu are nimic ştiinţific în abordare, comentarii, note şi bibliografie, dar este la modă. Ne prefacem că nu vedem, însă denigrarea românilor este o atitudine care "se poartă", cu atât mai grav, mai tragic şi mai de neînţeles când cel care o girează stă la Cotroceni. Mă feresc să adaug: ca şef al Statului Român. Nu stă, oare, pe scaunul de preşedinte inventat de Ceauşescu şi ca şef al unei republici inventate de Stalin? Instituţiile respective nu se regăsesc în Istoria Românilor de dinainte de 1948. Probabil consideră că nu contează ce s-a întâmplat înainte: duce învăţământul de râpă pentru a ne sălbătici, desfiinţează spitalele pentru a fi prezentaţi ca o populaţie a cavernelor, dă afară poliţişti pentru a deveni la un moment dat un fel Vest Sălbatic. Suntem deja numiţi romi de "lumea civilizată" ... Lucrarea cu pricina se înscrie cu litere de-o şchioapă pe orbita fenomenologică antiromânească "la modă". Strigătul disperat al doamnei Corbu este nu doar strigătul unui român, ci şi al unei persoane extrem de competente în vastul domeniu al istoriei: fiecare cuvânt exprimă o realitate şi toate cuvintele o imensă durere. Durerea de a fi român.