Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia


Musafir

/ #9684

2014-01-17 07:40

Am semnat si petitia si petitia anterioara, am votat si la referendum, dar pe masura ce trece timpul am un sentiment de zadarnicie tot mai mare. Basescu mi se pare ca o fiara incoltita si parca „infloreste” in rau in aceasta stare belicoasa. M-am intrebat ce om e acela care desi se stie detestat de atatia, vine permanent cu tupeu la conferintele de presa unde isi permite sa ii jigneasca pe cei ce ii adreseaza intrebari, sa ii repudieze pe cei care ii pun intrebari incomode, sa incerce sa ne minta sau sa manipuleze ca si cum am fi toti niste cretini? I s-a spalat creierul de catre consilierii care il inconjoara, de catre cei care il mai sustin, putini dar influenti si puternici inca? I s-a urcat la cap ideea ca poate face orice, ca e infailibil? A pierdut contactul cu realitatea? I s-a alterat gandirea in asa fel incat a devenit de-a dreptul malefica si maligna ? E atata ura si disperare pe chipul lui ca aproape imi insufla teroare si ma sperie....
Despre ultimele dezvaluiri legate de performanta notarului Ioana Basescu este evident ca aceasta nu ar fi posibila fara interventia lui Basescu si a acolitilor lui servili. Se stie ca fiicele presedintelui sunt niste mediocritati fara nicio performanta intelectuala, una a ajuns cu ajutorul lui „taticu' „ in Parlamentul european, platita cu un salariu urias ca sa ne faca de rusine cu interventiile ei gangave, alta a intrat tot cu ajutorul lui „taticu'„ in mafia notarilor, aceasta tagma asa-zis „profesionala” care jecmaneste poporul. (Fata de alte state europene, Romania are un cost real al serviciilor notariale mai mare de sapte ori decat Portugalia, de 14 ori decat Germania, de cinci ori decat Franta, de sase ori decat Austria si Spania si de patru ori decat Belgia. ) Cati tineri mult mai inzestrati, mai dotati, mai capabili decat aceste progenituri sterse se zbat ca sa isi asigure traiul de zi cu zi, pe cand acestora le vine totul pe tava, de-a gata ? Sunt doar niste intrebari, aproape retorice. Raspunsul este clar: Basescu face ce face pentru ca I SE PERMITE !!! De ce este lasat? De ce nu se intervine? De ce nu se schimba legislatia care il favorizeaza? Avem instrumente sa anihilam acest rau. Raul insa trebuie curmat de restul puterilor statului fara menajamente, fara manusi, ferm si categoric. O sa dau un exemplu cu o lupta inegala intre un lord si un tigan; cum poate lordul sa il invinga pe tigan ? Va spun eu: cu propriile lui arme, sau mai plastic „sa se faca bulibasa” pentru un scurt timp, altfel....