Apăraţi istoria românilor


Musafir

/ #87

2011-06-20 16:27

Am şi eu o etate vârstată, de-a lungul căreia am fost "învăţat" mai multe istorii naţionale. Nu contează autorii, mai ales "Ăia", de manuale şcolare: fiindu că, Şi dela Ăia, slugi la politicieni, s-a stricat totul!... Şi subt Caroli, şi subt kgbcomunişti, şi subt actualii ppnkurişti.
Acuma, de vreo 20 de ani şi ceva, mai tineri au mai senili (!) decât mine, cată să mă înveţe "alte istorii": pentru tineri ("sinceră", chipurile), dar şi pentru to(n)ţi etc. ...
Reţineţi: istorici de trei parale, tineri şi bătrâni (dar, Nu: veterani, ci nişte ca-a-vai-de-capu'lor!..., pentru unii din mass-dedia, cicătelea - era să scriu 'ă' în loc de 'i' -, "harismatici"; pentru cei care i-au cetit-priceput fie şi palimpsestic pre hronicari, Cantemir, Bălcescu, Xenopol, Iorga et parii - doar nişte bieţi tolomactici..., de nu pătimesc şi de alte cele!...)Carii "istorNici" fac tumbe şi mumos nu la machedo-greci (balcanii noştri străbuni), nu la romani (italicii de azi), nu la turci, nu la polak, mogior, rusnak... Nu, ei, aiştia, fac sluj la pegra pegrei naţiunilor şi statelor europene (o australie ceva mai proximă)!... Ei, aiştia (bunici, părinţi, copii, nepoţi & eiusdem farinae, că, de!) ne învaţă, Acum, pre noi, ceea ce nici macedo-grecii, nici romanii, nici megieşii, nici veneticii n-au cutezat de-a lungul mileniilor noastre de Dăinuire, Aici... Aceşti tolomaccaci ne spun, ne cântă şi ne încântă cum că noi, de fapt, nici nu existăm... Nu pentru că aşa vor ei, nu... Ci, pentru că aşa vor stăpânii lor cei multicefali de azi...
Arză-i-ar focul nestins, că prea m-au aprins!

Băi, ăia, dacă eu nu-s român, fiindcă aşa vreţi voi, voi & iar voi: "voi", ce mama-naibii sunteţi şi de ce cutezaţi să vorbiţi în numele unui Stat uniNaţional şi al unui Popor (deşi de voi, de stăpânii voştri de-acum decimat şi expatriat)Român?
Nu pataclonţii, ci mastodonţii lumii-s culpabili.