Abuzurile din Romania trec oceanul

Absolventa Stiinte Politice in SUA

/ #16889 Re: Re: Aceasta petitie semnaleaza grave probleme de gandire si de moralitate

2014-01-11 13:20

#16820: - Re: Aceasta petitie semnaleaza grave probleme de gandire si de moralitate

cu cat ti-ai cumparat diploma?

Cu multa munca si indarjire.

Am castigat o bursa de studii la facultatea Mount Holyoke College din Statele Unite. Concursul a fost pe baza de dosar (note liceu, eseuri, test TOEFL cu scor 180/max 200, test SAT cu scor 2200/ max 2400 si test SAT2 cu scor 1440 / max 1600). Din costul total al taxelor scolare anuale (cost care s-a scumpit in 4 ani de la $46,000 la $52,000) eu am platit $3,000 pe an--restul a fost cadou din partea scolii.

Sunt mandra sa spun ca mi-am castigat diploma pe drept si pe munca. Nu am copiat la NICI un examen pe durata facultatii (oricum la Stiinte Politice ai mai multe lucrari scrise decat examene) si am castigat respectul profesorilor si a colegilor. La facultatea mea se opereaza dupa un Cod de Onoare (pe care il port in continuare in portofel sa-mi aminteasca de cine vreau sa fiu).

Eu aleg sa-mi traiesc viata cu onoare si cu respect fata de mine si fata de cei din jurul meu. Te-as sfatui sa faci la fel, pentru binele tau si pentru binele tarii noastre.

 

Vreau sa-ti daruiesc doua concepte la care sa te mai gandesti:

1. Vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acri.

2. Great people talk about ideas.

Average people talk about things.

Small people talk about other people --> Deci multumesc pentru atacul la persoana, imi arata ce fel de om esti.