Abuzurile din Romania trec oceanul

Mao - fara obarsie chineza

/ #15238 petitie

2014-01-10 23:10

sunt absolut de acord cu petitia insa, avand in vedere ca "domnii" de peste ocean au sters cu noi prin locuri sensibile, si la Ialta, si la Malta, si in multe alte ocazii, apreciez ca ar fi mai demn si mai corect sa la aratam "ochii de la melc" si sa-i invitam sa-i ia catrafusele - neaparat sa nu cumva sa uite pe aici Chevron si RMGC - inclusiv pe vremelnicul locatar de la Cotroceni ( dar numai pe el si pe toata familia si acolitii si NUMAI CU HAINELE DE PE EI SI CEL MULT O VALIZA CU OBIECTELE DE TOALETA PERSONALE....) Aceasta invitatie as face-o - pentru echidistanta - nu numai "Unchiului Sam" cat si UE & FMI & altii la fel ....Trebuie sa fim odata in stare sa ne debarasam de slugarnicie si sa ne ridicam - cu propriile forte - de la pamant.....Am mai facut asta si dupa '45 : ne-am ridicat de la pamant si am reconstruit chiar si in conditiile in care "prietenii" de la Rasarit ne-au jupuit in fel si chip iar "unchiul Sam" nu a catadicsit sa miste un deget in ajutorul nostru desi majoritatea romanilor multa vreme dupa razboi au asteptat si au privit spre cer "...sa vina americanii"....SI AU VENIT...dupa 50 ani atunci cand au constatat ca mai sunt multe de jefuit in acesta amarata de tara.....AR TREBUI SA NE FIE RUSINE SA-I CONSIDERAM "PRIETENII" NOSTRI SI AI "DEMOCRATIEI".......La noi este un proverb : "Fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur."