Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #14329

2014-01-10 19:30

Regret foarte mult că am ajuns în postura jenantă de a apela la personalităţi străine pentru rezolvarea problemelor noastre interne. Demersul este binevenit dar cred că este tardiv şi ar fi trebuit iniţiat de reprezentanţii noştri la nivel internaţional. Sunt dezamăgită profund de prestaţia "timidă/timorată" a pseudo majorităţii care parcă a adormit în cântecul de "sirenă al matelotului".Pentru noi nu se întrezăreşte nici o speranţă, prestaţia jalnică a preşedintelui nostru a maculat imaginea României şi ne-a prezentat lumii ca o populaţie grobiană, bună doar de "speriat Vestul". Problema este că timpul biologic ne expiră urmărind cum în instituţiile statului care ar trebui să fie pilonii de stabilitate ai acestuia se interpretează"piese proaste, jucate de actori proşti, cu regizori proşti" şi din ce în ce mai mulţi, mai rapace,mai abuzivi, mai insensibili.Am fost un cetăţean bun, corect, loial ţării mele, am muncit responsabil 40 de ani, am dovedit patriotism, simţ civic, ataşament faţă de valorile democraţiei,etc. Ce am primit în schimb? Sfidare, trădare, minciuni, promisiuni fără acoperire, umilinţe, marginalizare...În cine să mai credem, cui să-i mai încredinţăm speranţele de mai bine, visele noastre de a atinge...normalitatea? Sunteţi prietenii noştri de suflet, spuneţi ceea ce noi gândim, spunem dar nu ne ascultă nimeni. Cei care ar trebui să simtă frământările noastre au uitat poporul care i-a ridicat, au uiat ce au promis, îşi vor aminti de noi peste patru ani...dar până atunci voi face totul să îi scot din inima mea, din preocupările mele, să uit de această liotă de anonimi ridicaţi de noi pentru a-şi etala prostia, ignoranţa, sărăcia sufletului şi limbajului.Fără să fiu un cetăţean turmentat mă întreb cu infinită dezamăgire şi tristeţe:"Eu cu cine votez?".Aş vota DOMNII şi DOAMNELE de la acest trust, dar vă rugăm nu vă lăsaţi angrenaţi şi maculaţi de politică...sunteţi prea buni în ceea ce faceţi şi vă rog rămâneţi aşa. Vă mulţumesc că ne-aţi dus în Cartea recordurilor redându-ne demnitatea de a fi ROMÂNI. Vă mulţumesc! Mariana