Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #8107

2014-01-10 07:12

Ajunge! Am fi putut trai frumos. Basescu ne-a luat pana si speranta. Ne-a facut sclavii lumii. Suntem o colonie in care toti emasculatii vin si ne spun ce si cum trebuie sa facem. Nulitatile, obscuri functionari,  ne chiama pe la ambasade la raport. Si, atunci, nu-ti vine sa te gandesti la Epoca Ceausescu? Cand tara era tara. Cand noi eram respectati in intreaga lume. Independenta. Suveranitate. Neamestecul in treburile interne. Asa... Numai cine nu vrea nu se slobozeste pe tara noastra. Pacat. Am crezut, vrand altceva pentru copiii mei. O viata frumoasa in Romania noastra. Pamant Binecuvantat de Dumnezeu. Azi numai stanci, urme ale falnicelor paduri. Nimic din maretia trecuta a "fabricilor si uzinelor" de ieri. 10 ani in care toti ai lui basescu au furat. Distrus o tara. Si nimeni nu plateste. Judecatori spagari. Procurori ce se cred Dumnezei. Si noi murim la portile spitalelor inchise. Fara de medicamente. Mandria de a fi ROMAN. Ne-au furat tot. Ramanand numai cu rugaciunile noastre. "Doamne, nu ne duce pe noi in ispita si izbaveste-ne de cel rau!" Cu teama c-o nu o sa mai avem o tara. Se vinde pamantul ei. Nimeni nu face nimic. Guvernul Ungariei va scoate si legi si bani pentru implinirea visului lor: sa cumpere Transilvania noastra. Si basescu se pupa pe gura cu prietenul "vicoras" precum mafiotii. Tace. Semn al recunostintei ca nu au iesit la vot cei din "tinuturile" inventate. Natiunea conlocuitoare ce dicteza unei majoritati. Cine sa le fie presedinte. Noi? Ne balacim in obscuritatea transmisa la posturile comerciale vopsite in portocaliu. Bahmu. Dragusence. Marute. Esce ce ne spun de petreceri exotice de sarbatori. Nimic de cei ce mor flamanzi si goi.  Iata de ce haideti sa strigam sa auda intreaga lume ca AJUNGE! Ne vrem tara inapoi. Viata. Mandria de a fi ROMAN.  Nu pe voi cei ce, din stiutele interese,  ati spurcat visul nostru. Nimic de azi nu inseamna democratie. Doar o noua ordine mondiala impusa de voi. O impartire a lumii intre saraci si bogati. Stapani si slugi.  "Tel maitre, tel valet." Asa stapan, asa sluga. Basescu cu licuriciul lui. Sa suga pana se ineaca, dar sa ne lase pe noi in pace. Iarta-ma Doamna, vreau ca sa plateasca el si toti ai lui pentru tot ce au facut. Pentru cei 10 ani de umilinta. Pierduti din viata mea. Doamne-ajuta! Marian N.