Abuzurile din Romania trec oceanul

petru

/ #8069 10 ani de de tiranie securisto-comunista cu Basescu

2014-01-10 07:05

Traiesc cu speranta ca incepand cu anul 2015 sa se schimbe ceva in bine pentru cei mai multi dintre noi care au avut de suferit mai cu seama in perioada(2004-2014)cat aceasta tara a fost condusa de acest presedinte cu metode securisto-comuniste prin cozile de topor din structurile statului fidele acestui om.Doresc ca puterea care a castigat increderea populara a celor mai muti dintre noi sa faca cateva schimbari asteptate dupa parerea mea de majoritatea dintre noi cei care am avut de suferit in ultimul timp si nu numai;
-sa fie eliminati de urgenta cozile de topor din toate structurile statului care au fost loiale presedintelui(securisti,magistrati,politisti,persoane din institutiile statului etc.)care au facut atat rau cel putin in aceasta perioada.
-sa fie pusi in functii de raspundere oameni pe criterii de competenta si nu inregimentati politic(la aceasta data sunt mentinuti si pusi in diferite functii atat la nivel central cat si la nivel local oameni care nu sunt competenti).Sant oameni cu pregatire si cu expertiza in toate domeniile care sunt condusi si chiar umiliti de oameni ajunsi sa detina anumite demnitati.
-sa ajunga in parlament oameni de buna calitate care doresc binele tarii,sa nu mai fie permanent preocupati de interese personale,sa treaca de la un partid la altul.
-consider ca pentru Romania la ora actuala numarul parlamentarilor este exagerat de mare.
-sa fie promovata o lege a salarizarii si a pensiilor echitabila pentru toti romani;de ce un magistrat,un securist,un politist sa aiba un salariu sau o pensie de cateva ori mai mare decat un medic,profesor sau inginer.
Cu siguranta sunt multe de schimbat in bine pentru aceasta tara.Va marturisec ca pentru mine care am depasit varsta de 62 ani si mai lucrez,am fost pus in situatia sa-mi fie frica in ultimii ani mai ceva decat in perioada de dinainte de anii 90.