Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #2249

2014-01-09 20:17

Am crezut ca sistemul juridic de common-law, reprezinta un model pentru democratia noastra, unde... societatea americana, prin acei jurati, este cea care determina vinovatia unui individ, si nu... judecatorul, care in majoritatea cazurilor in Romania, este un fost procuror, un individ care isi manifesta convingerea intima in mod subiectiv, discretionar, si care... nu se raporteaza la probe, astfel cum prevede legea penala, ci doar la impactul mediatic generat de presiunea politica sau publica, fara a putea sa raspunda pentru subiectivismul sau in fata vreunui organism al Statului Roman. Nu am vazut niciun magistrat, fie el judecator sau procuror, care sa faca obiectul vreunei cercetarii a CSM-ului, transparente, obiective, televizate, ci ... doar musamalizari ordinare! Nationalismul... se manifesta in tot si in toate, domnilor politicieni... nu numai declarativ! Nu aveam niciun scut in fata abuzurilor, statul de drept este o gluma, iar... separatia puetrilor in stat... reprezinta doar o palida justificare pentru incompetenta actualilor guvernanti! Am crezut ca prin votul meu, voi aduce un grad de normalitate in institutiile Statului Roman,insa... am votat cu speranta-n suflet.. si am ajuns... promisiune! Sa va fie usine...