Declaraţie bănăţeană privind regionalizarea

Dracula

/ #15 Dracula

2013-04-10 08:25

Imi pare rau, dar am citit si ceva ce mi se pare absurd. Adica cum, sa transferam si responsabilitatile, si resursele financiare dinspre centru, spre Banat??? Pai daca vreti descentralizare, inseamna ca aveti tot ce va trebuie sa supravietuiti. NU SUNTEM DE ACORD CU PLATA REGIUNILOR PENTRU A EXISTA. Vreti sa fiti regiune independenta, atunci AUTO-FINANTATI-VA! MI SE PARE CORECT...
Reorganizarea administrativ-teritorială trebuie însoţită şi de descentralizarea financiară. Cum finanţarea responsabilităţilor este foarte importantă, descentralizarea financiară a fost şi este un element vital al procesului de reformare. Sistemul de descentralizare administrativă permite ca măsurile şi deciziile să fie luate mai operativ de către autorităţile locale, neexistând necesitatea de a aştepta aprobări de la centru, iar resursele materiale şi financiare pot fi folosite cu mai mare eficienţă, în funcţie de nevoile prioritare ale comunităţii, cu care autorităţile locale sunt mai familiarizate decât cele centrale. Este, aşadar, imperativ să fie transferate dinspre centru, în acelaşi timp, şi competenţele şi resursele necesare, în special cele financiare.